K, 29.03.2023

GuardTime'ist lahku löönud ekstöötajad jäid maakohtus endisele tööandjale alla

Merike Lees
, majandusajakirjanik
GuardTime'ist lahku löönud ekstöötajad jäid maakohtus endisele tööandjale alla
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Harju maakohus Tallinnas Lubja tänaval.
Harju maakohus Tallinnas Lubja tänaval. Foto: Eero Vabamaegi/Postimees

Seitse tehnoloogiafirma GuardTime endist töötajat kaebasid firma kohtusse, süüdistades tööandjat lepingu rikkumises ja ebaväärikas kohtlemises. Maakohus neid asjaolusid ei tuvastanud.

Kohtu kommentaaris märgitakse, et GuardTime OÜ endine juhatuse liige Martin Ruubel on asutanud äriühingu Talgen Cybersecurity, millel on GuardTime'iga pooleli keeruline omandiõiguse vaidlus.

Seitse GuardTime'i töötajat esitas jaanuari algul korralise töölepingu ülesütlemisavalduse, et eelduslikult liituda endise juhatuse liikme loodud firmaga. GuardTime korraldas seepeale töökoosoleku, kus soovis lahkuvatele töötajatele selgitada kahe ettevõtte ning Ruubeli vahelisi suhteid ja hoiatas töötajaid, et ülemineku korral võivad nad sattuda olukorda, kus uuel tööandjal või ka töötajatel endil tuleb vastutada tsiviil- ja/või kriminaalkorras.

Töötajad ütlesid lepingud päevapealt üles

Mõni päev pärast koosolekut ütlesid seitse töötajat korraga päevapealt töölepingu üles, tuues põhjuseks, et nimetatud koosolekul kohtles tööandja neid ebaväärikalt.

Töötajad esitasid GuardTime'i vastu kaks rahalist nõuet. Esimeses soovisid nad iga töötaja eest kolme kuu töötasu ulatuses hüvitist, eeldades, et erakorraline ülesütlemine on kehtiv ja tööandja kohtles neid ebaväärikalt. Teises taotlesid nad töötasu erakorralise ja korralise ülesütlemise vahele jääva perioodi eest, eeldades, et erakorraline ülesütlemine ei ole kehtiv ja kehtib korraline.

GuardTime esitas omakorda tasaarvestusena kahjunõude töötajate vastu seoses küberkaitsekoolituse ettevalmistamiseks tehtud kulutustega, ning ärisaladuse kasutamisega seotud kahjunõude kolme töötaja vastu.

Kohus ebaväärikat kohtlemist ei tuvastanud

Maakohtu hinnangul on seitsme töötaja üheaegselt esitatud erakorralised töölepingu ülesütlemisavaldused tühised, kommenteeris Harju maakohtu pressiesindaja Viivika Siplane.

Kohus leidis, et tööandja esindaja üksnes selgitas koosolekul töötajatele, millised on tööandja suhted Talgen Cybersecurity ja Ruubeliga ning milliseid probleeme võib töötajatel tulla, kui nad sellesse firmasse üle lähevad. Maakohtu hinnangul ei kohelnud tööandja esindaja töötajaid sel koosolekul ebaväärikalt.

Kuivõrd töötajad olid juba esitanud ka lahkumisavalduse, lõppes töösuhe poolte vahel ka korraliselt 7. veebruaril.

Kuivõrd kohus ühtegi töötajate rahalist nõuet põhjendatuks ei pidanud, ei analüüsinud kohus ka GuardTime'i tasaarvestuse avaldust, märkis Siplane.

Märksõnad
Tagasi üles