T, 21.03.2023

Valitsus kinnitas sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osaks 3793 eurot

BNS
Valitsus kinnitas sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osaks 3793 eurot
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Isikustatud sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa rakendatakse vanaduspensioni kindlustusosaku suuruse arvutamiseks.
Isikustatud sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa rakendatakse vanaduspensioni kindlustusosaku suuruse arvutamiseks. Foto: www.freepik.com

Valitsus kinnitas neljapäeval järgmise aasta isikustatud sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa arvestusliku keskmise suuruse, milleks on 3793 eurot.

Isikustatud sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa rakendatakse vanaduspensioni kindlustusosaku suuruse arvutamiseks 1. jaanuarist 2022 kuni 31. märtsini 2023, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Nimetatud perioodil ei ole ette teada isikustatud sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa keskmist suurust, sest ei ole teada 2022. aasta sotsiaalmaksu tegelikku laekumist. Seetõttu kasutatakse kindlustusosaku suuruse leidmiseks sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa arvestuslikku suurust.

Näiteks, kui pensioni taotleva töötaja eest on kuni 31. oktoobrini 2021 makstud sotsiaalmaksu 3793 eurot, on tema kindlustusosak 1,0. Kui pensioni taotleva töötaja eest on makstud sotsiaalmaksu 1896 eurot, on tema kindlustusosak 0,5.

1. aprillil 2023 arvutatakse kindlustusosakute väärtus ümber 2022. aaasta tegeliku pensionikindlustuse osa keskmise suuruse järgi.

Eelnõu rakendamine ei too kaasa üldist pensionitõusu, arvestuslikku keskmist suurust kasutatakse uute pensionide määramisel ja ümberarvutamisel pensionäridel, kes on rakendusperioodil töötanud ning kelle eest on makstud sotsiaalmaksu.

Valitsus kinnitab isikustatud sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa arvestusliku keskmise suuruse hiljemalt kümme kalendripäeva enne uue kalendriaasta algust.

Isikustatud sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa arvestusliku suuruse kinnitamine on iga-aastane otsus, mida on vaja pensioni kindlustusosaku suuruse arvutamiseks.

Märksõnad
Tagasi üles