Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Analüütikud: toiduainete hinnad tõusevad järgmisel aastal rekordtaseme lähedale

Turg Moskvas. FOTO: Sergei Karpukhin

Rabobanki hinnangul tõusevad toiduainete hinnad järgmisel aastal tõenäoliselt rekordtasemete lähedale, sest tarbijad varuvad toiduaineid, energia- ja laevandushinnad on kõrged ning ilmastik on ebasoodne, vahendab Bloomberg.

«Inflatsioon selles valdkonnas ei ole peaaegu kindlasti vaid «ajutine»,» kirjutasid Carlos Mera juhitud analüütikud oma aruandes. «Järgmine aasta toob tõenäoliselt vähem koroonaviirusega seotud häireid, kuid põllumajandustoorme hindade puhul tundub igasugune normaalsus ebatõenäoline.»

ÜRO indeks, mis jälgib põhitooraineid, on kümne aasta kõrgeimal tasemel, kuna toiduainete tarneahelat on tabanud halb ilm, tarnekatkestused ja tööjõupuudus. See on hoogustanud inflatsiooni kogu maailmas, tekitades keskpankuritele ja valitsustele peavalu.

Rabobank ütles, et häired ja hinnad peaksid järgmisel aastal vähenema, kuid ainult veidi, lisades, et toiduainete kõrged kulud võivad viia sotsiaalsete murranguteni. «Sotsiaalne rahulolematus on juba praegu mõnes riigis tunda ja 2022. aastal on oodata ilmselt enamat.»

Rabobank näeb praeguste hindadega võrreldes kõige suuremat hinnatõusu potentsiaali suhkru, kakao ja maisi osas. Nende nägemuse järgi toetavad energiahinnad 2022. aastal maisi ja suhkru hindu.

Tippeksportija Brasiilia suhkruveskid võivad valida, kas toota suhkruroost etanooli või suhkrut, ning «arvestades, et suhkruturg ei saa endale suuremat defitsiiti lubada, peab suhkur vastama võimalikele etanoolirallidele,» kirjutasid analüütikud.

Nisu hind peaks järgmise aasta esimesel poolel jätkama tõusu, enne kui see taandub aasta teisel poolel, kuna nõudlus söödanisu järele väheneb. Kakaotootmise langus halva ilma tõttu peaks samuti hindu tõstma, kirjutasid nad.

 
Tagasi üles
Back