K, 4.10.2023

Energiahinna hüvitise kalkulaator aitab arvutada toetusi

BNS
Facebook
Comments
Homme on taas kallis kodumasinaid võrku lülitada.
Homme on taas kallis kodumasinaid võrku lülitada. Foto: Tairo Lutter/Postimees

Rahandusministeerium töötas välja energiahinna tõusu osalise kompenseerimise veebirakenduse, kust pered saavad vaadata, kas kuulutakse toetuse sihtrühma, ning arvutada välja elektri-, gaasi- ja küttehinna hüvitise suuruse.

Energiahinna hüvitise kalkulaator on toetuse arvutamisel peredele abiks

«Kalkulaatori abil saavad pered oma sissetulekuid sisestades kindlaks teha, kas neil on toetusele õigus,» ütles riigihalduse minister Jaak Aab. «Eelkõige on hüvitise eesmärgiks toetada arvete tasumisel vähemkindlustatud leibkondi kui kõige haavatavamat sihtrühma, et niigi keerulisel koroonaviiruse leviku ajal nende perede koormus ei kasvaks.»

Sihtrühmaks on pered, kelle netosissetulekud on allpool suhtelise vaesuse piiri, mida arvestatakse leibkonna ühe inimese kohta 673 eurot kuus. Iga järgmise vähemalt 14-aastase leibkonnaliikme kohta on sama summa kaaluga 0,5 ja alla 14-aastaste laste puhul kaaluga 0,3.

Suhtelise vaesuse piiri ja energiahinna hüvitise kalkulaatori leiab rahandusministeeriumi veebilehelt www.rahandusministeerium.ee/energiakulude-huvitamine.

Hüvitist saab peagi hakata taotlema kohalike omavalitsuste kaudu.«Õiguslikud ettevalmistused on lõpusirgel ning vastav määrus jõustub 27. novembril. Hetkel arendame veel taotluste esitamise keskkonda ning paari nädala jooksul peaks ka omavalitsustes selguma taotlemise algusaeg ja täpsem korraldus,» selgitas Aab.

Peredele hüvitatakse septembrist (tagasiulatuvalt) kuni märtsini 80 protsenti arvetel toodud energia koguhinnast, mis ületab elektril 120 €/MWh (12 s/kWh), gaasil 49 €/MWh (4,9 s/kWh) ning kaugküttel alates 78 €/MWh (7,8 s/kWh).

Valitsus andis oktoobris heakskiidu riigihalduse ministri ettepanekule toetada energia hinnatõusu mõjude leevendamiseks vähemkindlustatud peresid. Hüvitis kaetakse Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside ehk CO2 lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise tulu kliimapoliitika eesmärkidele suunatavast osast ning prognoosi kohaselt saab rahaline maht olema suurusjärgus kuni 37 miljonit eurot.

Olenevalt energiatariifidest, taotluste arvust ning eraldatud hüvitiste mahust, otsustatakse 2022. aasta veebruaris selleks ajaks selgunud andmete alusel, kas hüvitamist on võimalik jätkata ka aprillis-mais.

Toetust makstakse riigihalduse ministri 23. novembri määruse alusel.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles