Amazoni töötajad korraldavad mustal reedel üleilmse streigi

PM Majandus
Copy
Meeleavaldaja Saksamaal toimunud kliimaprotsestil.
Meeleavaldaja Saksamaal toimunud kliimaprotsestil. Foto: Stefan Boness/Ipon/Scanpix

Amazoni töötajad üle kogu maailma plaanivad hakata streikima aasta ühel kõige aktiivsemal ostupäeval, mustal reedel.

Ettevõtte töötajate ja aktivistide organisatsioon Make Amazon Pay korraldab meeleavaldusi ja streike, et nõuda jaemüügihiiglaselt palkade tõstmist, maksude maksmist ja süsiniku jalajälje vähendamist, vahendab USA Today.

Streigid on kavandatud toimuma Amazoni tehastes, ladudes, andmekeskustes, kontorites ning hõlmavad üle 20 riiki.

Make Amazon Pay avaldas oma veebisaidil nimekirja 25 nõudest, mida protestijad ja streikijad suurkorporatsioonile ette heidavad. Nimekiri hõlmab nii palkade tõstmist, tasustatud haiguspuhkuse pikendamist, ametiühingute lubamist Amazoni töökohtadele kui ka kohustust saavutada 2030. aastaks süsinikneutraalsus.

Samuti nõuab organisatsioon, et Amazon lõpetaks maksuparadiiside kasutamise ja kasumi ümberpaigutamise eri riikide vahel, nõudes maksude läbipaistvust.

Amazoni pressiesindaja Kelly Nantel ütles USA meediale saadetud avalduses, et kuigi ettevõte «pole üheski valdkonnas täiuslik», mõistab Amazon oma rolli ja mõju väga tõsiselt.

Nantel juhtis tähelepanu, et Amazon on lubanud saavutada süsinikuneutraalsuse 2040. aastaks. Samuti tõi ta välja, et kuigi keskmine palk erineb küll piirkonniti, on Amazoni keskmine alampalk juba täna üle 18 dollari tunnis. Vastulauseks maksudest kõrvale hoidmise kriitikale rõhutas Nantel ettevõtte 1,7 miljardi dollari suurust föderaalset tulumaksukulu 2020. aastal.

Siiski lisas pressiesindaja, et Amazon «leiutab uusi viise» töötajate turvalisuse ja tervise hoidmiseks. Vastamata jäi aga küsimus, kuidas mõjutavad musta reede ostlejaid.

Lisaks kavandatavale streigile on Amazonil viimasel ajal teisigi probleeme. Ettevõte on silmitsi USA, Kanada ja Euroopa Liidu regulaatoritega, kes on alutsanud mitmeid monopolivastaseid uurimisi.

Ettevõtte poolt makstavate maksude suurust on kritiseerinud aga USA president Joe Biden isiklikult.

Bezos tunnistas aprillis aktsionäridele saadetud kirjas, et Amazon peab «oma töötajate jaoks paremat tööd tegema».

Vaatamata tagasilöögile on käimasolev pandeemia aidanud Bezosel saada ajaloos esimeseks inimeseks, kelle netoväärtus ületas 200 miljardi dollari piiri.

«Pandeemia on paljastanud, kuidas Amazon asetab kasumi töötajatest, ühiskonnast ja meie planeedist ettepoole,» seisis Make Amazon Pay avalduses. «Amazon võtab liiga palju ja annab liiga vähe tagasi.»

Märksõnad

Tagasi üles