Kinnisvarabüroo: hinnaralli võib viia broneeringute tühistamiseni

BNS
Copy
Ingmar Saksing
Ingmar Saksing Foto: Erakogu

Kinnisvarabüroo LVM Kinnisvara hoiatab, et kiire ehitus- ja müügihindade kasvu tõttu võivad mõned kinnisvaraarendajad hakata koduostjate broneerimislepinguid tühistama.

«Tänases turuolukorras kaitseb koduostja huve kõige paremini võlaõiguslik kokkulepe ehk notariaalne müügileping,» ütles LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing pressiteates, soovitades hoolega üle lugeda ka lepingust taganemise punkt.

Saksingu sõnul ületab praegu valmivate kodude turuhind kunagisi broneerimishindu nii palju, et arendajal võib tekkida surve tühistada broneeringud, tagastada broneerimistasu ja müüa kodud maha praeguse turuhinnaga.

«Selleks sunnib eelkõige paratamatus, sest ehitushindade 40-protsendilise aastakasvuga polegi võimalik tunamullu kokku lepitud hindadega maja valmis saada,» selgitas ta.

Saksing lisas, et tavaline broneerimisleping tagab, et teatud aja jooksul arendaja ei müü kodu kellelegi teisele, kuid ei kohusta arendajat seda kindlatel tingimustel just broneerijale müüma.

Broneeritud kodust ilmajääjale on broneerimistasu tagastus tavaliselt väike lohutus, sest Saksingu sõnul ei kata see enam samaväärse kodu ostmise kulusid. «Lisaks on inimene sageli sõlminud kokkuleppeid eelmise kodu osas ja seadnud enda elu arvestusega, et saab kindlal kuupäeval uude koju kolida,» lausus ta.

Sarnaseid juhtumeid, kus projekt tühistatakse ja broneeringuraha tagastatakse, on Saksingu kinnitusel juba ka olnud. «Seetõttu on projektid, kus kopp maas ja ehitus käib, täna juba kõrgemas hinnas kui projektid, kus muru veel kasvab,» tõdes ta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles