R, 29.09.2023

Statistikaamet: enamik pensionirahast läks remonti

BNS
Facebook
Comments 7
Remont
Remont Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Statistikaameti andmetel läks teatud osa septembris väljastatud pensionirahast Tallinna börsile ja pikaajalistesse pensioniinvesteeringutesse, kuid suur enamik siiski koduste remonditöödeks ja autoostuks.

Kõige rohkem on septembri andmete põhjal käive suurenenud saematerjali toomises, kus aastane kasv oli 87 protsenti ehk 66 miljonit eurot. Saematerjali on rohkem vaja läinud kõiksugu kinnisvaraarenduste, -parenduste ja remontide jaoks, mis on ette võetud pensioniraha eest, selgub statistikaameti kodulehel avaldatud andmetest.

Väga jõudsalt on kasvanud ka elamute ja mitteeluhoonete ehituse sektor, kus kasv on olnud 27 protsenti. Tegu on väga suure ja inertse sektoriga, käibe poolest ühe suuremaga üldse, mistõttu on nii suur kasv ameti hinnangul väga oluline muutus. Elamute ja mitteeluhoonete ehitusse tuli aastaga juurde märkimisväärsed 54 miljonit eurot.

Enda või renditud kinnisvara üürile andmine ja käitus on aastaga samuti kasvanud 43 miljoni euro võrra, mis on sektorile taganud 34 protsenti kasvu. Tugevalt on kosunud kõik statistiliselt määratletud sektorid, mis inimeste kinnisvarakalduvust kirjeldavad.

Sõiduautode ja väikebusside müük on aastaga juurde saanud 31 miljonit eurot, mootorikütuse jaemüük 23 miljonit eurot ja kütuste hulgimüük 41 miljonit eurot. Eestis elavatele inimestele on alati meeldinud autoga liikuda ja kui selleks on rohkem rahalisi võimalusi, siis neid ka kasutatakse.

Statistika näitab ka seda, et oma osa pensionirahast on saanud infotehnoloogia sektor. Programmeerimise valdkond on võitnud täiendavad 35 miljonit eurot ja kasvanud selle arvel 42 protsenti. Teised infotehnoloogiategevused on juurde saanud 55 miljonit eurot ja kasvanud selle arvelt 121 protsenti.

Statistilise korrektsuse huvides soovib amet märkida, et eelnevalt on räägitud aastasest muutusest. Suur osa sellest muutusest on aset leidnud septembris, kuid mõningatel juhtudel ka pisut varem.

Enne septembrit toimunud muutus aga ei tähenda, et seda ei mõjutanud pensioniraha – laekuva raha ootus oli turul olemas ning oma tegevust ja ka mõningaid oste planeeriti juba varem tulenevalt sellest, et septembris laekub pensionivara ning saab projekti rahastada või arendamisega edasi minna.

Kokkuvõttes ei ole statistikaameti hinnangul andmetes midagi üllatavat – inimestele meeldib arendada oma majapidamist ja autoga sõita. Oluline on võimalusel mõlemas valdkonnas ka naabrist parem olla. Pensioniraha on andnud selle ellusuhtumise toitmisse oma panuse.

Facebook
Comments 7

Märksõnad

Tagasi üles