Tuulikutest ei piisa? Suurbritannia valitsus pani Rolls-Royce'i väikseid tuumareaktoreid tootma (1)

PM Majandus
Copy
Rolls-Royce'i logo
Rolls-Royce'i logo Foto: BENOIT TESSIER/Scanpix

Briti auto- ja lennukimootoritootja Rolls-Royce käivitas riigi- ja erarahastusega projekti, mille raames hakatakse ehitama väikseid tuumareaktoreid, vahendab BBC.

Rollys-Royce lõi väikeste moodulreaktorite (SMR) äriüksuse pärast 405 miljoni naelast rahasüsti riigilt ja erainvestoritelt, teatas firma. Riigiraha panustati projekti 210 miljonit, erainvestorite panus jäi 195 miljoni naela suuruseks.

SMR tüüpi reaktorite ehitamine on tunduvalt odavama kui suure tuumajaama rajamine, kuna suur osa tootmisest ja reaktori kokkupanemisest leiab aset tehastes.

Briti valitsus loodab väikeste reaktori projekti abil viia 2050. aastaks riigi süsinikuheite nulli. Rolls Royce'i teatel peaks loodav äriüksus lisaboonusena looma 2050. aastaks ka 40 000 uut töökohta.

Suurbritannia ettevõtlus- ja energeetikaminister Kwasi Kwarteng ütles, et SMRid pakuvad võimalusi kulude kärpimiseks ja tuumajaamade kiiremaks ehitamiseks, et tagada inimestele puhtam energia.

Rolls-Royce lisas, et uuel tehnoloogial põhinev elektrijaamadest võtab enda alla umbes kümnendiku tavapärase tuumajaama suurusest ja selle tootmisvõimsus on 470 megavatti, mis on sama palju kui umbes 150 maismaatuulikul.

Kriitikute sõnul on tutvustatu aga lühinägelik plaan ning keskenduma peaks taastuvenergiale, mitte uuele tuumaenergiale.

Praegu moodustab tuumaeenergia Ühendkuningriigi energiatootmisest umbes 21 protsenti.

Tagasi üles