Tõsi, kõigepealt peab see jõudma Euroopa standardisse, alles siis hakatakse ventilatsiooni uut moodi projekteerima. «See on tõsine paradigma muutus. Teadusartikkel on alles esimene samm,» tõstab akadeemik ja Tallinna Tehnikaülikooli professor Jarek Kurnitski saladuskatet oma värskelt teadustöölt, millest saab põhjalikumalt lugeda ajakirjast «Building and Environment».
Puhas siseõhk põhiõiguseks
Täna seisame silmitsi olukorraga, kus enamik hoonete ventilatsioonisüsteemidest «ei tegele» ega «huvitu» õhu teel levivatest haigustekitajatest, sest viimaseid pole inimesed moodsal ajal eriti kartnud – kuni Covid-19 pandeemia alguseni. Nii on ventilatsiooni projekteerimisel teadlikult piirdutud ainult tunnetuslikult mugava õhukvaliteedi kriteeriumiga – et ei oleks inimpõhiseid ega materjalide lõhnasid, et õhk poleks «liiga paks». Kuigi juba kaua on teada seos ventilatsiooni ja haiguspäevade vahel, st ventilatsioonist ei ole kasu mitte ainult Covidi, vaid ka tavaliste külmetushaiguste puhul, ei ole seda siiamaani hoonete projekteerimisel rakendatud.
Hügieeni olulisuse mõistmine tuli inimkonnal alles sajanditega. Näiteks see, kui tähtis on haiguste ennetamisel või ka tervenemisel puhas joogivesi, käte pesemine, mustade esemete steriliseerimine või ka kontaktide vältimine haigetega. Covidi pandeemia mõjul on hakatud teadvustama siseruumide õhu kvaliteedi olulisust.
Seepärast on Kurnitski sõnul vaja paradigma muutust, et nõuda edaspidi hoonete projekteerimist selliselt, et õhu kaudu levivad nakkused oleks viidud miinimumini võrreldavalt sellega, mida maailmas tehakse joogivee ja välisõhu puhtuse hoidmiseks.
Mida uus meetod sisuliselt tähendab?