N, 2.02.2023

Keskööl toimus esimene LNG laevalt-laevale punkerdamine

Jaano Martin Ots
, toimetaja
Keskööl toimus esimene LNG laevalt-laevale punkerdamine
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Punkerlaeva Optimus esimene punkerdamine Tallinna Vanasadamas ööl vastu 5. novembrit 2021.
Punkerlaeva Optimus esimene punkerdamine Tallinna Vanasadamas ööl vastu 5. novembrit 2021. Foto: Eesti Gaas

Täna öösel toimus Tallinna Vanasadamas Eestis esmakordselt laevalt-laevale veeldatud maagaasi ehk LNG punkerdamine, teatas Eesti Gaas. Uue punkerlaeva esimene klient oli Tallinki Megastar.

Tallinna ja Helsingi vahel seilavat Megastari teenindab Elenger Marine kolmapäeval ristitud gaasitanker Optimus, varasema viie aasta jooksul on Megastari punkerdamine toimunud spetsiaalsetelt haagisveokitelt.

«Eesti sadamates pole varem laevalt-laevale LNG punkerdamist tehtud, küll on aga meie meeskonnal vastav kogemus ja põhjalik koolitus olemas ning kõik möödus nagu plaanis oli ladusalt ja ohutult,» kinnitas Optimuse kapten Kento Tamm. 

«Optimus lihtsustab oluliselt Megastari punkerdamist – laevalt saab punkerdada korraga suurema koguse LNG-d, kui varem punkerdasime haagisveokitelt mitu korda nädalas, siis nüüd piisab vaid ühest korrast. Laiemas pildis aga lisaks merele muutub õhk puhtamaks ka maanteedel ja sadamates, kuna ka Optimus ise kasutab kütusema LNG-d,» märkis punkerdamisoperatsioonide juht Sergei Danilov.

LNG ehk veeldatud maagaas on väga kõrge energiasisaldusega ja selle kasutamiseks ei ole vajalik maagasivõrgu olemasolu. LNG-d kasutatakse energiatootmises, maismaa- ja meretranspordis. Tegemist on keskkonnasäästliku kütuseliigiga, mis võimaldab oluliselt vähendada CO2, NOx, SOx sisaldust heitgaasis ning see ei tooda praktiliselt üldse tahmaosakesi. 

Märksõnad
Tagasi üles