N, 7.12.2023

Vead elektriauto laadija paigaldamisel võivad osutuda väga kulukaks

Tarbija24
Copy
Elektriauto laadija
Elektriauto laadija Foto: Mihkel Maripuu

Elektriautode laadimisvõrku ja tarkvaraplatvormi arendava Eleporti laadimisvõrgustiku äriarendusjuhi Martin Raadiku sõnul võib elektriauto laadija ekslik kasutamine või vale paigaldus minna isegi kaks korda kulukamaks kui algne investeering.

Õige laadija koos nõuetekohase paigaldusega võib kesta 20 või isegi kuni 30 aastat. Valikute hõlbustamiseks on laadimispunkti rajamist planeerivale ettevõttele koostatud lihtne kontrollnimekiri asjadest, mida enne laadija ostmist ja paigaldamist jälgida. Soovitused keskenduvad kuni 22kW vahelduvvoolu laadijatele, mis on levinumad kodus ja kontoris.

Kas valisite õige elektriautode laadija?

Kui valite vahelduvvoolu (AC) laadijat, siis on raske eksida standardse Open ChargePoint Protocol'i (OCPP) tüüpi laadijaga. See maksab küll rohkem, kuid on kõige tulevikukindlam lahendus. Sõltuvalt vajadusest võib see võtta vastu makseid, jälgida elektrihindu ja autentida kasutajaid internetiühenduse abil.

Kas kinnistul on piisavalt vaba elektrivõimsust?

Elektriauto laadija võib tarbida palju energiat. Näiteks võib üks elektriauto laadida 16 pidevalt sisselülitatud veesoojendaja võimsusega. Selle kompenseerimiseks on võimalikud lahendused:

  • seadistada väiksema võimsusega laadimiseks.
  • paigaldada dünaamilise koormuse juhtimise süsteem (DLM), mis jälgib hoone energiatarbimist ja laeb autot ainult teistest seadmetest üle jääva energiaga. See lahendus on niivõrd tulevikukindel, et te võite isegi paigaldada teise laadija koos DLMiga ja süsteem töötab ikka suurepäraselt.

Kuhu soovite automaatkaitselülitit paigaldada?

Laadijate hinnakirja vaadates võib tekkida soov veidi säästa ja valida ilma integreeritud rikkevoolukaitsmeta laadija. Samas nõuab ehitusseadustik lisaks kaitselülitile ka rikkevoolukaitset igale laadijale ning selle hilisem lisamine elektrikilpi võib minna lõpuks kallimaks.

Kas teie elektrikilbis on piisavalt ruumi?

Elektrik saab kohe öelda, kas teie elektrikilbis on piisavalt ruumi uute komponentide jaoks. Sõltuvalt paigaldusest võite eeldada, et lisakomponentidega saab täita 4-12 kohta. Kaaluge aga ka seda, kuhu kavatsete paigaldada 3G ruuteri, kui see peaks vajalikuks osutuma.

Kes maksab laadimise eest ja kuidas?

Kui te kavatsete pakkuda tasuta laadimist, siis piisab lihtsamast laadijast. Teine võimalus on paigaldada spetsiaalsed laadijad koos RFID-kaardilugejaga ja paigaldada igale laadijale eraldi energiamõõtja. Kolmas võimalus on kasutada OCPP-le vastavaid laadimisseadmeid, mis suudavad vastu võtta makseid - see tähendab, et kliendid saavad kasutada sama laadijat, kuid nende eest saab eraldi arveid esitada. Tuleb veel arvestada, et ka makseteenuse platvormi eest tuleb tasuda.

Kas laadija toetab kõiki kasutajaid?

Vahelduvvoolulaadijad on tavaliselt Tüüp 2 pesa või Tüüp 2 pistikuga. Kõiki Euroopas toodetud sõidukeid ja alates 2018. aastast toodetud Aasia päritolu sõidukeid saab laadida Tüüp 2 pistikuga. Soovitame valida pistikuga laadija, et kasutajal ei tekiks vajadust täiendavalt kaabli väljavõtmiseks pagasiruumist ja ühendamiseks. Pistikupesaga laadijat tasub soetada ainult juhul, kui on kõrgem oht vandalismile või kui kasutajad sõidavad vanemate Jaapani sõidukitega (Nissan, Mitsubishi).

Kas teil on vaja taotleda luba?

Elektrik peaks oskama öelda, kas teil on seda vaja. Pange tähele, et mõned ettevõtted võivad lisada loa taotlemise teie paigalduse pakkumisse isegi siis, kui te seda ei vaja.

Kes teeb hooldustöid?

Elektriautode laadijad vajavad iga-aastast kulumise ja rikete kontrolli. Automaatkaitselülitit on soovitatav testida iga 6 kuu järel ning seda saab teha oskuste korral igaüks ise.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles