Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Norra peaminister: nafta puurimise lõpetamine peataks rohelise ülemineku

Norra uus peaminister Jonas Gahr Støre. FOTO: NTB

Oma esimeses ajaleheintervjuus peaministrina ütles Norra vasaktsentristlik Jonas Gahr Støre ajalehele Financial Times, et kui Norra, kes on Venemaa järel Euroopa suurim gaasitarnija, peagi tegevuse lõpetaks, siis oleks mandril raske saavutada ka keskkonnahoiu eesmärke.

«Kui me ütleksime, et lõpetame nafta tootmise Norra varudest, siis usun, et see peataks tööstusliku ülemineku, mis on vajalik selleks, et saavutada edu netonulli poole liikumisel. Nii et me kavatseme arendada ja tarnida, mitte sulgeda,» lisas ta.

Norra läheb selle kuu lõpus algavale COP26 kliimakonverentsile Lääne-Euroopa suurima naftatootjana, kuid investeerib ka märkimisväärset raha rohelistesse tehnoloogiatesse, nagu elektriautod, süsinikdioksiidi kogumine ja säilitamine ning avamere tuuleenergia.

Støre rõhutas, et Norra täidab oma kliimaeesmärgid ja -kohustused, kuid väitis, et 5 miljoni elanikuga riik võiks teha suuremaid edusamme rohelise tööstuse arendamisel. «See on Norrale oluline, kuid tähtis ka Euroopa, India ja Aasia üleminekul,» lisas ta. Norra on seadnud eesmärgiks saavutada 2050. aastaks kasvuhoonegaaside heitkoguste nullilähedane taseme.

Vastasseis Brüsseliga

Endine välisminister Støre kritiseeris Euroopa Komisjoni ettepanekut keelata igasugune nafta- ja gaasitootmine Arktikas, mis mõjutaks Norrat Barentsi meres toimuva tegevuse tõttu rohkem kui teisi riike.

«Mandri-Euroopast tulevad resolutsioonid, mis ütlevad, et tootmine polaarjoone põhjaosas tuleks meelevaldselt peatada, ei toimi nii. Norra on rannikuriik põhjast lõunasse, meil on oma õigused ja kohustused hoolitseda oma majandusvööndi ja selles vööndis toimuva tegevuse eest,» ütles ta.

Ta lisas, et tema valitsus paneb rõhku nafta- ja gaasiuuringutele küpsemates piirkondades ja olemasoleva infrastruktuuri läheduses asuvates piirkondades. See tähendaks, et suures osas uurimata Barentsi meri oleks vähem tähelepanu all kui Põhja- ja Norra meri Arktikast lõunas.

Suured naftafirmad, sealhulgas riigi kontrolli all olev Equinor, on teatanud, et nad vähendavad oma plaane Barentsi meres pärast pettumust valmistavaid otsingutulemusi.

Tagasi üles
Back