Võlakirjade roll pensionifondide portfellis on muutunud
Kogumispensionide seaduse viimase muudatusega seati Eesti pensionifondide tootluse üheseks eesmärgiks riigi kogutud sotsiaalmaksu laekumise indeksi väärtuse ületamine. Kuigi viimased 30 aastat on palgad (seega ka sotsiaalmaks) kasvanud kiiremini kui kogu majandus, võib siiski lihtsustavalt eeldada, et palgakasv ja majanduse nominaalkasv on pikemas perspektiivis enam-vähem võrdne: mõlema tempo on järgmise kümne aasta jooksul keskmiselt umbes 5% aastas.
Olukorras, kus pikaajaliste väikse riskiga dollaris ja euros nomineeritud võlakirjade tootlus on vastavalt 1,57% ja –0,16%, ei aita neisse investeerimine kuidagi kaasa pensionifondidele seatud eesmärgi täitmisele. Aeg, kui pensionifondi strateegiat kirjeldati võlakirjade osakaalu järgi fondis, on jäänud LHV jaoks kaugele seljataha.
Nagu ma juba eelmises kuukirjas selgitasin, oleme praegu jaganud oma investeeringud kuude kategooriasse:
1) raha ja riskivabad võlakirjad,
2) väärismetallid ja nende kaevandajad,
3) suure likviidsusega aktsiad,
4) suure tootluse ja vähese likviidsusega võlakirjad,
5) erakapitali- ja riskikapitaliinvesteeringud (noteerimata omakapital),
6) kinnisvara, kinnisvarafondid ja mets.
LHV pensionfondidest leiab kaht täiesti erinevat tüüpi ja erineva riski/tootluse suhtega võlakirju: ülilikviidsed niinimetatud ilma tootluseta madala riskiga võlakirjad on likviidsuse juhtimiseks ning kõrgema tootluse ja mõnevõrra omakapitalile sarnanevad võlakirjad on tootluse saavutamiseks. Kuna teise gruppi kuuluvad võlakirjad asuvad ettevõtte kapitalistruktuuris omakapitali ja pangalaenu vahel, pakuvad nad pigem omakapitaliga sarnast tootlust. Selliseid võlakirju hoitakse üldjuhul lõpptähtajani, kuigi neid on võimalik vajaduse korral vahepealsel ajal realiseerida.