P, 10.12.2023

Balti ja Soome gaasihaldurid uurivad vesiniku transpordi võimalusi

BNS
Copy
Merealuse gaasitoru Balticconnector maale tõmbamine Pakrineemel
Merealuse gaasitoru Balticconnector maale tõmbamine Pakrineemel Foto: Elering

Baltimaade ja Soome gaasisüsteemi haldurid käivitavad ühise teadus- ja arendusprojekti, et uurida vesiniku transportimise võimalusi olemasolevas maagaasi ülekandesüsteemis.

Algatusega on ühinenud Soome, Eesti, Läti ja Leedu gaasisüsteemi haldurid, kes ülesanne on tagada toimiv gaasi ülekandevõrk ja -turg. Süsteemihaldurid sõlmisid eelmisel nädalal hankelepingu Prantsuse gaasivaldkonna ettevõttega GRTGaz, kes koostab käivituvale teadus- ja arendusprojektile projektiplaani, teatas Eesti gaasisüsteemi haldur Elering.

Projektiplaan hõlmab endas erinevate vesiniku ja maagaasi segude hindamise metoodikat, et tuvastada gaasisüsteemi tehnilised piirangud ning vajalikud muudatused erinevate gaasisegude ülekandmiseks olemasolevas torustikus.

Gaasisüsteemihaldurid vastutavad maagaasi ülekandevõrgu töökindluse ja ohutuse eest, mistõttu on enne vesiniku maagaasivõrku sisestamist vajalik veenduda, et sellel ei oleks negatiivseid tagajärgi gaasi infrastruktuurile ja tarbijatele.

Negatiivsete tagajärgede tuvastamisel on plaanis välja töötada vastumeetmed, et gaasi ülekandevõrgu seadmed ei saaks kahjustatud ning gaasi tarbimine oleks jätkuvalt ohutu ka lõpptarbijale. Projektiplaan peab valmima selle aasta lõpuks.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles