K, 29.03.2023

Taastuvenergia tootmine langes 11 protsenti

PM Majandus
Taastuvenergia tootmine langes 11 protsenti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Tuuleparki ja päikesepaneelid.
Tuuleparki ja päikesepaneelid. Foto: Lovelyday12/freepik.com

​Kolmandas kvartalis tootsid Eesti elektrijaamad taastuvelektrit 481 gigavatt-tundi ehk 11 protsendi võrra vähem kui eelmise aasta samal perioodil. 

Taastuvatest allikatest toodetud elektrienergia moodustab üheksa kuu kokkuvõttes 40 protsenti Eesti elektritoodangust ja veerandi tarbimisest.

Taastuvelektri toodangu statistikat mõjutas kolmandas kvartalis biomassist elektrienergia tootmise vähenemine, samas suurenes mõnevõrra toodang tuulest, ka päikesest elektrienergia tootmine kasvas. Tuuleenergia oli kolmanda kvartali taastuvenergia kogutoodangust 32 protsenti, toodetud 155 gigavatt-tundi on eelmise aastaga võrreldes kümnendiku võrra rohkem.

Tuuleenergiat alla seatud piirkoguse

Biomassist, biogaasist ja jäätmetest toodetud elektrienergia moodustas kolme kuu jooksul 40 protsenti taastuvenergia toodangust: elektrit toodeti 193 gigavatt-tundi ning maksti toetusi 8,6 miljonit eurot, mis on langustrendis võrreldes mullu sama ajaga.

Hüdroenergiast toodeti kolmandas kvartalis vaid üks gigavatt-tund elektrienergiat ja toetusteks kulus veidi üle 40 000 euro.

Aastaks 2030 peab taastuvelekter plaani järgi katma vähemalt 30 protsenti sisemaisest elektrienergia lõpptarbimisest. Taastuvelektri eest said tootjad juulist septembrini toetusi 22 miljonit eurot (sama suurusjärk mis mullu samal ajal).

Toodetud tuuleenergiast vastas toetuse tingimustele 79 protsenti, toetussumma oli 5,7 miljonit eurot. Tänavu üheksa kuu jooksul on väljamakseid tehtud 60 protsendi ulatuses toetatava tuuleenergia 600 gigavatt-tunnisest aasta piirkogusest ja sel aastal ei prognoosi Elering piirkoguse täitumist.

Päikeseenergia osa kasvab

Toetust saavate päikesepaneelide omanike arv kasvab. Kolmandas kvartalis oli päikesepaneelide abil toodetud ja võrku antud elektrienergia kogus 131,4 gigavatt-tundi ning päikeseenergiast toodetud ja võrku antud elektri eest maksti toetust 6,8 miljonit eurot.

Lisandunud päikesepaneelide ja väga päikeseliste suvekuude toel on päikesest energia tootmine kasvanud aastases võrdluses kolmekordseks (mullu kolmandas kvartalis oli see 50 gigavatt-tundi). 

Tõhusa koostootmise toetust maksti kolmandas kvartalis 741 000 eurot ehk neli korda rohkem kui eelmisel aastal samal ajal. Selles režiimis toodeti elektrienergiat 23 gigavatt-tundi.

Taastuvenergia ja tõhusa koostootmise toetusi rahastavad elektritarbijad taastuvenergia tasu kaudu. Tasu on tänavu Elering kogunud 69,5 miljonit eurot ja toetusi maksnud 71,5 miljonit eurot.

Märksõnad
Tagasi üles