Luminor: üleilmsed tarneraskused annavad Eestile hea võimaluse

BNS
Copy
Luminor Eesti peaökonomist Tõnu Palm
Luminor Eesti peaökonomist Tõnu Palm Foto: Remo Tõnismäe

Üleilmsed kaubandushäired pakuvad uusi võimalusi Balti riikidele, kelle ettevõtted suudavad tavaliselt oma kaupu tarnida lühikese etteteatamisajaga, leiab Luminori peaökonomist Tõnu Palm.

 

Tõnu Palmi sõnul on Baltimaade tootmisettevõtetel kõrge usalduse, suurema paindlikkuse ja kasvava tehnoloogilise võimekuse tõttu võimalus kasvatada oma rolli rahvusvaheliste ettevõtete tarneahelates. Vähem on teatatud tootmist piiravast seadmete ja materjalide puudusest.

Sellest tulenevalt on kriis loonud Palmi hinnangul võimaluse suurendada kohalolu Euroopa Liidu turul ja meelitada ligi uusi investeeringuid. «Üleilmsed kaubandushäired pakuvad häid võimalusi Balti riikidele, kelle äriühingutel on tavaliselt lühikesed tarneahelad,» ütles Palm pressiteates.

Maailma tööstus kannatab Palmi sõnul juba mõnda aega tarneahelate häirete all, millest kõige ilmsem on elektroonikakomponentide tarneraskused ja kasvanud toorainehinnad. Saksamaa tööstuse Ifo indeks püsis septembris kolmandat kuud languses, mis viitab toodangumahtude piirangutele ja puudusele vahetarbekaupadest.

«Globaalne tooraine ning vahetarbekaupade nõudlus on kasvanud kiiremini kui pakkumine, põhjustades täna viivitusi tootmises ja kaupade tarnetel lõpptarbijale. Sellega koos on lisandunud hinnasurve, mis võib olla kõrgete energiahindade taustal püsivam,» märkis Luminori peaökonomist.

Palm tõi välja, et konteineri Aasiast Euroopasse transportimise hinnakasv oli eelmisel aastal kuuekordne, samas kui rekordilised 73 protsenti Saksamaa tootmisettevõtetest on teatanud seadmete ja materjalide puudusest, mis piirab nende tootmistegevust.

Palm lisas, et üleilmse kaubanduse häireid kutsutakse tavaliselt tarneraskusteks, mis ei ole tegelikult päris õige, sest häirete põhisüüdlane ei ole ainuüksi mitte tarnimine, vaid tarbijate hüppeliselt kasvanud nõudlus.

«Näiteks oli USA jaekaubanduse käive 2021. aasta esimese seitsme kuu jooksul kriisieelse perioodiga võrreldes 20 protsenti suurem. See on tõesti muljet avaldav kasv, arvestades, et viimasel kümnendil kasvas jaekaubandus aastas keskmiselt vaid 3 kuni 4 protsenti,» märkis Palm.

Seega oleks kiiresti kasvava nõudluse rahuldamine olnud tema hinnangul tõeline katsumus isegi tarneahela sujuva toimimise korral.

Teisisõnu on tasakaalustamatuse põhjus Palmi sõnul asjaolu, et turul on veel liiga palju raha ja liiga vähe kaupa. Rahvusvaheliste tootmisahelate tõrked tähendavad viivitusi soovitud kaupade tarnetes. See olukord aga tema hinnangul muutub ja koos sellega väheneb ka kiire hinnasurve.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles