Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Star Treki staarist William Shatnerist sai maailma vanim astronaut

William Shatner ja Jeff Bezos. FOTO: BLUE ORIGIN / HANDOUT

USA legendaarse ulmeseriaali Star Trek peaosatäitja William Shatner reisis kolmapäeval päriselt kosmosesse Jeff Bezose firma Blue Origin teisel mehitatud missioonil.

«See oli uskumatu,» ütles 90-aastane kanadalane, kes oli pisarateni liigutatud 11 minutit kestnud kosmosereisi järel Texase kõrbes maandudes.

Rakett New Shepard startis umbes 9.49 hommikul (17.49 Eesti aja järgi) pärast kaht lühikest viivitust.

New Shepardi pardal olid ka Blue Origini asepresident Audrey Powers, Planet Labsi asutaja Chris Boshuizen ning meditsiiniuuringute platvormi Medidata kaasasutaja Glen de Vries.

Meeskonna umbes 11-minutine sõit üle Kármáni joone, mis tähistab kosmose tinglikku algust, kordab Blue Origini esimest mehitatud lendu juulis.

Toonast reisi, mille pardal oli ettevõtte omanik Jeff Bezos, nähti olulise hetkena tärkavas kosmoseturismi sektoris.

«Sa oled andnud mulle kõige tähendusrikkama kogemuse, mida suudan ette kujutada. Ma olen täidetud emotsioonidega sellest, mis just toimus,» ütles Shatner Bezosele.

Shatnerist sai selle reisiga ka maailma vanim astronaut.

«Star Trekis» kujutatud tähelaeva USS Enterprise tähtedevaheline retk pööras ameeriklaste tähelepanu ilmaruumile ajal, mis USA kosmoseprogramm oli alles lapsekingades.

«Kapten Kirk esindab «viimast piiriala» rohkem kui keegi teine ja seda mitme põlvkonna jaoks nii USA-s kui mujal,» ütles stsenarist ja Star Treki ajaloolane Marc Cushman.

Blue Origin püüab teise lennuga vähem kui kolme kuu jooksul demonstreerida, et on kosmoseturismi sektoris juhtiv jõud, ent konkurents on tihe.

Richard Bransoni Virgin Galactic tegi sarnase lennu juulis, mõned päevad enne Bezost.

Miljardäride kosmosevõidujooksus osaleb aga ka Elon Muski SpaceX, mis saatis septembris tunduvalt ambitsioonikamale kolmepäevasele reisile ümber Maa neli tsiviilisikut.

 
Tagasi üles
Back