K, 7.06.2023

Riiete pesu enne esimest kandmist peletab kirbud ja kõrvaldab ohtlikud ained

Tarbija24
Facebook Twitter
Comments

Riideid ja tekstiile värvitakse ja töödeldakse kemikaalidega, mis võivad kokkupuutel nahaga põhjustada tugevat ärritust ja sügelust. Riietega võivad levida ka viirused, seened ja putukad. Terviseameti spetsialist selgitab, miks on riiete pesemine enne kandmist oluline ja kuidas kaitsta end võimalike ohtude eest.

Tekstiilide töötlemiseks on rida põhjuseid: värvi kirgastamine, tekstuuri parandamine või hallituse tekke takistamine. Terviseameti kemikaaliohutuse peaspetsialist Raili Moldov hoiatab, et töötlemiseks kasutatavad kemikaalid võivad tekitada nahaärritust.

«Need kemikaalid võivad põhjustada nahaallergiat ja -ärritust, sageli kaenlaalustes, kaelal, randmetel, vöökohas või reitel,» selgitas ta. «Inimesel võib olla kemikaalidele väga erinev reaktsioon,» lisas Moldov ja selgitas, et kui nahk puutub pidevalt kokku ülitundlikkust tekitavate ainetega, siis ülitundlikkus süveneb iga kokkupuutega.

Terviseameti spetsialisti sõnul tuleb erilist tähelepanu tuleb pöörata riideesemetele, mis puutuvad otseselt kokku naha ja higiga. «Inimese kehatemperatuur on üle 36 kraadi ja kokkupuutel riidega tekib naha peal soodne keskkond, kus kemikaalid võivad avaldada kahjulikku mõju või tekitada nahaprobleeme,» rääkis Moldov.

Ta selgitas, et poes võivad teiste klientide selga proovitud riietega levida viirused, bakterid, seened ja putukad. «Näiteks võivad riiete kaudu levida kirbud, sügelised ja täid. Soovitame riski vältimiseks poest soetatud tekstiilid läbi pesta, eriti oluline on see kasutatud riiete puhul,» selgitas ta ja lisas, et pesemine tagab hea hügieeni.

«Eelkõige eemaldab riiete pesemine kangastest võimalikku nahaallergiat tekitavad värvained, teiste kemikaalide osakesed ja mikroorganismid,» täiendas Moldov.

Tekstiilide pesemisel on oluline järgida sildil olevaid juhiseid. Kui on öeldud, et riiet tuleb pesta enne kandmist, siis võib kangas värvi anda. Moldov soovitab sellisel juhul kontrollida, kas loputusvesi on silmanähtavalt puhas.

«Kui vesi on pärast esimest pesukorda värvunud, siis soovitame riideeset pesta teistest eraldi,» selgitab ta. Terviseameti spetsialisti sõnul võib nahale ohutu puhtusastme saavutamiseks kuluda mitu pesukorda.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles