E, 28.11.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Lugeja küsib: kas võin päevapealt töölt lahkuda, kui mul pole kirjalikku töölepingut?

PM Majandus
Lugeja küsib: kas võin päevapealt töölt lahkuda, kui mul pole kirjalikku töölepingut?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Töölepingu allkirjastamine. Illustratiivne pilt.
Töölepingu allkirjastamine. Illustratiivne pilt. Foto: Shutterstock

Läksin kuu aega tagasi uuele töökohale, aga ma pole siiani saanud töölepingut allkirjastamiseks. Mulle see töö siiski ei sobi ning tahan mujale tööle minna. Kuna mul kirjalikku töölepingut pole, kas ma võin tööandjale suuliselt öelda, et ma homsest rohkem tööle ei tule ja ta ei saa mind kauem kinni hoid, küsib lugeja.

Vastab tööinspektsiooni nõustamisjurist Sandra Kuus:

Tööleping sõlmitakse kirjalikult ning mõlemad pooled kirjutavad sellele alla. Küll aga loetakse tööleping sõlmituks ka juhul, kui töötaja asub tegema tööd, mille tegemist võib vastavalt asjaoludele eeldada üksnes tasu eest. Seega kehtivad töölepingu seaduses toodud õigused ja kohustused pooltele ka siis, kui tööleping pole kirjalikult sõlmitud.

Kui tööandja pole kirjalikku töölepingut andnud, võib töötaja seda tööandjalt küsida. Tööandja peab lepingu töötaja nõudmisel esitama kahe nädala jooksul.

Töösuhet ei saa suuliselt üles öelda, isegi kui tööleping on kirjalikult vormistamata. Töölepingut saab ühepoolselt üles öelda kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis avaldusega (nt e-kiri või SMS). Töötaja peab ülesütlemisest tööandjat ette teavitama katseajal (ehk töösuhte esimese nelja kuu jooksul) 15 kalendripäeva ja pärast seda 30 kalendripäeva.

Märksõnad
Tagasi üles