«Sellegipoolest võivad nii aktsia- kui võlakirjainvestorid kaotada raha: kes täpsemalt, kui palju ja millisel kujul – see sõltub riiklikest otsustest. Võib eeldada, et kui Evergrande olukord ei parane, siis on Hiina valmis võtma ettevõtte üle, võibolla lisaks veel ka mõne kohaliku Evergrande raskustest kannatava finantsasutuse. Sellega hoitakse aga ära suuremad mõjud kogu riigi majandusele,» ütles ta.
Mertsina peab samuti väheusutavaks, et Hiina valitsus lubab Evergrande’i kokku kukkumist ning sellega suurema ebastabiilsuse tekkimist, mis omakorda tooks kaasa tõsisema rahulolematuse valitsuse poliitika suhtes. «Tõenäoliselt Evergrande restruktureeritakse või isegi lastakse pankrotti ja müüakse väiksemate osadena, sealhulgas kohalikele omavalitsustele,» lisas ta.
«Mis puudutab Evergrande’i mõju Hiina majandusele, siis selle praegused kohustused on ligi 1 protsent Hiina pankade laenuportfellist,» märkis analüütik, lisades, et kuigi Evergrande on ülisuur kinnisvaraarendaja, siis eelmisel aastal oli selle osakaal Hiina kogu kinnisvaramüügist võrdlemisi tagasihoidlik.
Seega ei tohiks Evergande’i kokku kukkumisel Mertsina hinnangul olla otsest süsteemset mõju Hiina majandusele, ent löögi saaksid Hiina kohalikud investorid ja pangad.
Evergrande kriis on hoiatuseks teistele Hiina kinnisvarafirmadele
Tartu Ülikooli rahvusvahelise ettevõtluse professor Urmas Varblane nentis, et Evergrande'i kriis on keeruline, kuid pikemat aega juba oodatav probleem, mis lahvatas nüüd avalikuks. Praegu on tema sõnul domineerimas arvamus, et Hiina valitsus suudab ettevõtte kriisi siiski seedida ja isoleerida.