Minister Sutt tänas konverentsi avakõnes Eesti inimesi, kes on vähemalt osaliselt aidanud kompenseerida välisturistidelt saamata jäänud tulu. «Kuigi seda on üle Eesti ebaühtlaselt ja Tallinna kohal on taevas olnud väga pilves, on Eesti inimese panusest turismile kriisiajal palju abi olnud,» ütles ta.
Ministri sõnul pole taastuma asunud turismil enam tagasiteed ehk Covid-pass on tulnud, et jääda. «See pass hoiab lahti muu hulgas turismiäri üle maailma, ma ei näe täna põhjust, miks peaksime turismiäri uuesti piirama asuma,» ütles minister Sutt, lisades, et kui hakkab saabuma passide aegumine, tuleb ka uus otsus, Eestil vaktsiinipuudust pole.
Küll aga on Suti sõnul muutunud ja jätkuvalt muutumas turismiäri sisu. «Tavapärane paketiturism ei pruugi endisel moel tükk aega tulla, turist ootab täna turvalisust, privaatsust, personaalset lähenemist. Ka viimasel ajal üha aktuaalsemat rohepööret ei tohiks näha tohutu kuluna, vaid võimalusena laiendada kliendibaasi.»
Vahepeal hüppeliselt arenenud distantssuhtlusest minister turismile ohtu ei näe: näiteks äriturismi valdkonnas on ettevõtjad selgelt väljendanud, et toodet ei müüda distantsilt või soovitakse üritusel kindlasti kohal olla, kui seal on ka konkurent või kui on vaja sõlmida uusi tutvusi ja laiendada võrgustikku. «Turist tuleb tagasi, seni töötame ärimudelite kallal, hoiame Eesti lahti, siis ei jää 2019. aasta numbrid tipuks, vaid ainult vahepeatuseks,» lõpetas minister sõnavõtu.
Ka EASi turismiarenduskeskuse direktor Liina Maria Lepik sõnas, et turism pole täna kõigi märkide järgi mitte põhjapõrkes, vaid visa taastumise teel. Turismiarenduskeskuse uuringud näitavad, et eestlased on altid siseturismile ka siis, kui alustavad taas rohkemate välisreisidega. Väga kasinasse välisturismi on hiljuti andnud suure panuse Eestis korraldatud tipptasemel rahvusvahelised üritused, mida on sel aastal kogunenud juba ligi 100. «Üldise kahanemise taustal on ka trende, mida oleme alati soovinud, üks neist pikem viibimine. Väliskülastajate veedetud aeg on läinud pikemaks, kasvades tavapäraselt 3,5 öölt 5,4 ööni. Turismisektor kujundab end uues ajas ümber: 40 killustunud turismiorganisatsiooni asemel on kuus laiemat piirkonda asunud koos tööle tulevikuprojektidega,» ütles Lepik.