R, 1.12.2023

ÜLEVAADE ⟩ Kõige tähtsam on asukoht: kus on kõige kallima hinnaga eluasemed

PM Majandus
Facebook
Comments
Uusarendused.
Uusarendused. Foto: Sander Ilvest / Postimees

Kuigi nõudlus uusarendustes asuvate kodude järele on kõrge, sõltub Tallinna kinnisvara ruutmeetrihind rohkem asukohast kui maja vanusest, näitab kinnisvarakuulutuste portaali Kinnisvara24.ee analüüs.

Kinnisvara24.ee tegevjuhi Katrin Aroni sõnul müüakse praegu kõige kallima keskmise ruutmeetrihinnaga kortereid Tallinna asumites, kus kinnisvara on kõrgelt hinnatud läbi aegade. «Kadrioru, Südalinna, Pirita, Maakri ja Vanalinna asumis müügis kinnisvara keskmine ruutmeetri hind on kasvanud ligi 4000 euro piirimaile. Tegelik tehinguhind on mõnevõrra madalam ja sõltub palju ka kinnisvara seisukorrast,» selgitas Aron.

Kui Südalinnas ja Pirital on müügis vaid üksikud kodud, siis kõige enam pakkumisi leiab Mustamäe, Kadaka, Kalamaja, Astangu, Väike-Õismäe ja Lilleküla asumites. «Kõigis nendes piirkondades suurendab müügipakkumiste arvu see, et sinna on rajatud uusi korterelamuid. Näiteks Väike-Õismäel müügis objektidest on üle 40 protsendi uusarendustes. Astangul, kuhu rajati hiljuti uus elamukvartal, moodustavad uusarenduste kuulutused aga üle poole kõigist pakkumistest,» tõi Aron välja.

Olulisim asukoht

Kuigi nõudlus uusarenduste järele on suur ja ruutmeetrihinnad keskmiselt kõrgemad, sõltub müügi- ja tehinguhind siiski eelkõige asukohast ja alles seejärel mängib rolli maja vanus.

Kõige kallima keskmise ruutmeetrihinnaga asumis Kadriorus müügis 72 korterist 18 asuvad uusarendustes. Keskmise pakkumishinna alusel Kadriorule järgnevates asumites – Südalinnas, Pirital, Maakris ja Vanalinnas pole portaalis hetkel müügil ühtki uusarenduses asuvat objekti.

«Kuigi kõigil neis asumites müüdavates kodudel on olnud varem omanikud, on nende keskmine ruutmeetri hind väga kõrge: Südalinnas 3571 eurot, Pirital 3780, Maakris 3744 ja Vanalinnas 3716 eurot ruutmeetri kohta. Ajaloolistes asumites Kadriorus, Vanalinnas ja Südalinnas hinnatakse kõrgelt vanu ajalooga maju, kuid rolli mängib see, et maja peab olema nii väljast kui seest heas seisukorras,» lausus Aron.

Järelturu kinnisvarapakkumiste ruutmeetri hind ei ületa üheski Tallinna piirkonnas 4000 euro piiri, kuigi kallimates asumites Kadriorus ja Südalinnas jääb ruutmeetrihind napilt alla selle. Mitme Tallinna asumi uusarenduste korterite ruutmeetrihind on tänavu olnud püsivalt üle 4000 euro. Kadrioru uusarenduste müüjad küsivad ruutmeetri eest keskmiselt 4487 eurot, Uues Maailmas müüdava uusarenduskorteri ruutmeetri eest küsitakse 4375 ja Kalamaja asumis üle 4000 euro.

Kõige soodsamat kinnisvara müüakse Lasnamäe ja Õismäe asumites, kus keskmine ruutmeetri hind jääb 1400-1700 euro vahemikku. «Nendes piirkondades on ka uusarendused soodsamad,» sõnas Aron.

Tema sõnul valitseb uusarenduste turul praegu olukord, kus nõudlus ületab pakkumist ja turgu juhivad kinnisvaraarendajad ning -müüjad. «Uusarendustes ostetakse praegu sisuliselt kõik ära, mis turule jõuab. Sellises müüjate juhitud turuolukorras ei pea arendajad nägema vaeva isikupäraste erilahenduste ja muude kliendi erisoovide arvestamisega,» ütles Aron.

Kuna uusarenduste ruutmeetrihind ja objekti koguhind jääb paljude jaoks kättesaamatuks, siis on Tallinna asumites kasvanud ka järelturu aktiivsus, rääkis Aron ja lisas, et otsitakse kvaliteetselt renoveeritud, ilusa sisekujundusega isikupäraseid ja heas seisukorras kortereid ning muidugi loeb väga ka kinnisvara asukoht.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles