N, 5.10.2023

Kruuse: MESi juhatus on tagasi kutsutud

BNS
Facebook
Comments
Maaeluminister Urmas Kruuse tõdes, et MESi maine on saanud kõvasti kannatada.
Maaeluminister Urmas Kruuse tõdes, et MESi maine on saanud kõvasti kannatada. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Maaeluminister Urmas Kruuse ütles kolmapäevases riigikogu infotunnis, et Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) nõukogu on temale teadaolevalt juhatuse tagasi kutsunud.

Samuti märkis minister Rene Koka küsimusele vastates, et nõukogu määras ka ühe uue juhatuse liikme, kelle ülesandeks on muu hulgas sihtasutuse ettevõtjatele suunatud tegevuse jätkumise tagamine.

Kruuse tõdes, et MESi maine on saanud tugevalt kannatada ning leidis, et sihtasutusel tekkis probleem nende kaudu menetletavate kriisitoetuste suure summa tõttu.

«Selle vastu ei tasu ju vaielda, sest seda näitas ka töömaht, mida krediidikomitee ja need inimesed pidid tegema ja täiendavalt tööjõudu ja ületunde tegema. See kindlasti lõi pinnase,» rääkis minister.

Kruuse hinnangul oleks sihtasutus võinud olla esimeses faasis fokuseeritum ja püüda lahendada nende ettevõtjate probleeme, kes sattusid Covid-19 pandeemia esimeses laines selgelt rünnaku alla.

Keskkriminaalpolitsei pidas möödunud kolmapäeval kuriteos kahtlustatavatena kinni kaks MESi juhatuse liiget, Raul Rosenbergi ja Madis Reinupi, kellele esitati kahtlustus riigi varaliste huvide järgimise kohustuse rikkumises ehk usalduse kuritarvitamises.

Kahtlustuse kohaselt väljastas MES enam kui 24 miljonit eurot laenu vähemalt 42 äriühingule, mis asutusele menetluseks määratud 200 miljoni euro suuruse eelarvega kriisimeetmete tingimustele ei vastanud.

Riigikontroll koostas juba möödunud oktoobris esimese ülevaate, mille kohaselt pole MES kriisimeedet kasutanud viisil, mis vastaks täielikult esialgsele eesmärgile. Tänavu juunis avaldas riigikontrolli auditi, milles leiti, et MES on mitmel juhul jaganud koroonakriisist tingitud mõjude leevendamiseks mõeldud laenuraha ettevõtetele, mis ise kriisi mõju ei täheldanud või nägid mõjuna üksnes seda, et pank neile raha ei laena.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles