Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Taani keskkonnakaitsjad andsid Eesti metsaraie eest rohepesuauhinna

Palgivirnad, mis lähevad kütteks. FOTO: Arvo Meeks

Taani keskkonnaorganisatsioonid andsid Eesti ja Läti metsade hävitamise eest puidupõletamisauhinna Ørsted S/A-le, mis reklaamib ennast tunnuslausega «Taastuvenergialahendused kliimamuutuste vastu».

Rahvusvahelised keskkonnaühendused Robin Wood, Biofuelwatch, Global Aktion ja NOAH Friends of the Earth Denmark korraldasid neljapäeva hommikul biomassitööstuse vastu aktsiooni, mille käigus anti välja ka rohepesuauhind Burning Wood Award.

Firma Ørsted üritab ühelt poolt küll silma paista tuulikuettevõttena, kuid osaleb teisalt Eesti ja Läti loodusparkide ning Kagu-Ameerika üleilmse bioloogilise mitmekesisuse levialade hävitamises, seisab NOAH-i taanikeelsel kodulehel noah.dk.

Neljapäevahommikuse aktsiooni tingis asjaolu, et biomassitööstus korraldas kolmapäeval ja neljapäeval Kopenhaageni järvede ääres Scandichotelletis konverentsi pealkirjaga «PowerOn», millel arutati edasisi kasusaamisvõimalusi maailma metsade ekspluateerimisest. Konverents tõi kokku tööstusgigandid. Ettekannetega esinesid nii Inglismaal asuv maailma suurim biomassielektrijaam Drax Group kui ka Taani firmad Hofor ja Ørsted, mis impordivad suures koguses puidugraanuleid Eesti, Läti ja USA kaguosa väärtuslikest metsadest.

«Konverentsid nagu «PowerOn» annavad suurettevõtetele võimaluse infot vahetada selles osas, kuidas sõlmida kliimavaenulikke kokkuleppeid fossiilselt energialt bioenergiale üleminekul. Sellised lepingud on rahaliselt väga tulusad. Tööstus saab tohutuid toetusi ning maksusoodustusi metsa- ja istandustepuidu põletamiseks ning esitab neid samal ajal kliimaneutraalsetena – vastupidiselt sellele, mida on tõestatud,» selgitavad taanlased.

«Ei saa tähelepanuta jätta puidu ulatusliku tööstusliku põletamise tagajärjel tekitatud kahju metsadele, kliimale ja bioloogilisele mitmekesisusele. Biomassi põletamises pole midagi keskkonna- ega kliimasõbralikku – selles ei kahtle ka 500 teadlast ja EL-i Teadusuuringute Ühiskeskus (JRC),» seisab kodulehel. «On aeg lõpetada lobitöö ja rohepesuüritused nagu «PowerOn». Selle asemel tuleb teha suuremaid jõupingutusi metsade kaitsel ja tõelise, kliimasõbraliku energiapöörde elluviimisel.»

 
Tagasi üles
Back