Kui 1990ndate keskpaika ja käesoleva kümnendi algust võib lugeda pangaautomaatide kuldajastuks, siis tänaseks on nõudlus kasvanud hoopis pakiautomaatide järele, kirjutab Swedbanki eraisikute panganduse juht Tarmo Ulla.
Sularahamaksed on asendunud digilahendustega. Eelmisel aastal tegid kodumajapidamised Eestis kaardimakseid kokku 6,2 miljardi ulatuses, ehk siis päevas keskmiselt 16,9 miljoni väärtuses (viimase nelja aasta jooksul on see näitaja kasvanud 25 protsenti).
Tänavu kevadel Baltikumis läbi viidud küsitluse järgi jäi enamikul vastanutest (53 protsendil eestlastest, 48 protsendil lätlastest ja 38 protsendil leedulastest) eelmisel kuul kasutatud sularaha kogus alla 100 euro. 100–300 eurot sularaha kasutas keskmiselt 25 protsenti vastanutest.
Selline statistika viitab olulistele muutustele inimeste igapäevaharjumustes. Müntide ja paberraha asemel leiab inimeste rahakottidest erinevaid maksekaarte ning turvalised maksed on tagatud nutitelefonides kasutatavate rakendustega.
«Loomulikult ei tähenda see, et sularaha täielikult käibelt kaob,» märkis Ulla. «Sularaha jääb edaspidigi mugavaks viisiks väikeste ostude eest tasuda; samuti on sel täita oluline funktsioon paikades, kus ei ole veel võimalik muid makselahendusi kasutada. Seega ei kao kuhugi ka pangaautomaadid.»
Eestis on praegul 100 000 elaniku kohta 66,87 pangaautomaati, Euroopa riikide seas annab selline näitaja koha pingerea keskpaigas, olles sealjuures ees nii Lätist, Leedust, Soomest kui ka Rootsist.
Oluline on märkida pikalt olnud varimajanduse peamise mehhanismi, suurte sularahamaksete järk-järgulist kadumist.
«Kui anname lapsele sularahas taskuraha või maksame paari mündiga kohvitassi eest, on see iga inimese mugavusest ajendatud vaba valik,» kirjutas Ulla. «Kui aga tahame sularahas maksta uue auto eest, pole ka see keelatud, kuid nüüdseks oleme harjunud, et suured sularahasummad võivad erinevates asutustes raha päritolu suhtes kahtlusi äratada. Muidugi ei ole sularaha kasutamine illegaalne, kuid kulmukergitusi kutsub see esile seetõttu, et sularahatehingud võimaldavad kõige hõlpsamini rahapesu.»