K, 30.11.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Soome ja Balti süsteemihaldurid hakkavad arendama rohegaaside taristut

BNS
Soome ja Balti süsteemihaldurid hakkavad arendama rohegaaside taristut
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rohegaasi tankla Pärnus Savi tänaval.
Rohegaasi tankla Pärnus Savi tänaval. Foto: Eesti Gaas

Soome, Eesti, Läti ja Leedu gaasiülekandesüsteemi haldurid sõlmisid vastastikuse mõistmise memorandumi, et ühiselt toetada rohe- ehk taastuvatest allikatest toodetud gaaside valdkonna arengut.

Süsteemihaldurid Gasgrid Finland Oy, Elering AS, JSC Conexus Baltic Grid ja AB Amber Grid uurivad ühiselt, millised lahendused vähendavad gaasitaristus parimal moel süsinikdioksiidi heitkoguseid, kuidas lõimida rohegaasid olemasolevasse taristusse või arendada vajadusel välja uus taristu ning kuidas rohegaas lõimida teiste energiasektoritega, teatas Eesti elektri ja gaasi süsteemihaldur Elering.

Süsteemihaldurid loodavad, et ühine uurimistöö on esimeseks sammuks selliste lahenduste leidmise suunas, mis vähendavad süsinikdioksiidi heitkoguseid kõige tõhusamalt.

Samuti oleksid võimalikud ühised regulatsioonid, näiteks ühtlustatud päritolutunnistuste süsteem või tehnilised standardid, kasulikud kõikidele regiooni turuosalistele, kuna vähendaksid halduskoormust ning lihtsustaksid sektori arendamist, tagades samal ajal rohegaasi ohutu ja turvalise käitlemise.

Süsteemihaldurid püüavad koostöös välja selgitada tehnilised või muud väljakutsed, mis on seotud vesiniku või muu rohegaasi transpordiga olemasolevas gaasiülekandesüsteemis.

Rohegaasid, nagu biometaan, sünteetiline metaan ja taastuv vesinik, on gaasid, mida toodetakse taastuvatest energiaallikatest. Rohegaaside kasutuselevõtt aitab mitmekesistada taastuvenergia kasutust, muutes sellega Euroopa Liidu energiasüsteemi paindlikumaks.

Märksõnad
Tagasi üles