T, 6.06.2023

Kinnisvaraarendaja: Tallinna nõutuimates piirkondades kerkib ruutmeetri hind üle 7000 euro

PM Majandus
Facebook Twitter
Comments 1
Robert Laud.
Robert Laud. Foto: Erakogu/ Endover

Eesti ja eelkõige Tallinna kinnisvarahindu mõjutavad Endoveri juhatuse liikme Robert Laua sõnul suured rahasüstid tehnoloogiaettevõtetesse ning väljumised edukatest ettevõtetest, sest sellest ökosüsteemist saavad oma osa paljud inimesed.

«Viimase aja hinnakasv on alles algus ja kui keskkond püsib, siis tõus jätkub,» kinnitas Laud. Hindadel on tema sõnul alati ruumi tõusta, kui samal ajal tõusevad ka palgad.

«Tööjõunappuse ja ülemaailmsete tarneraskuste mõjul kallinevad ehituse sisendhinnad ja see omakorda tõstab kinnisvara hinda, need on üksteise tuletised. Prognoosime, et lähiajal tõusevad Tallinna nõutuimates piirkondades uusarenduste ruutmeetri hinnad üle 7000 euro,» lausus ta. Endoveri senised kõrgeima hinnaga tehingud ulatuvad 6400 euroni ruutmeetri eest, keskmine jääb praegu 3500 euro kanti ning turu keskmine on umbes 2350 eurot, lisas ta.

Arendaja sõnul on neil müügi mõttes aegade parim aasta. «Eelmisel aastal oli küll arusaadavalt langus, kuid kahe aasta keskmist vaadates on olukord stabiilne. Ajutised turu kõikumised meie ettevõtet oluliselt ei mõjuta, sest juhime ja kontrollime ise kogu arendustsüklit – see võimaldab paindlikult reageerida. Töös olevate arenduste ettevalmistus on sujunud plaanipäraselt ning tegeleme tavapärase igapäevatööga,» rääkis Laud.

Endoveri tegevusmahud on aastatega kasvanud ning ettevõte on liikunud suurprojektide suunas, milleks on eelkõige kõrghooned ja kvartalid. «Meil on arenduses seitse kõrghoonet, Torn Kristiines ja Rocca Tower I Haaberstis said äsja valmis, kaks uut kõrghoonet tulid Rocca al Mares just müüki ning planeerimisel on veel üks kõrghoone Haaberstis ja kaks Põhja-Tallinnas. Kvartalitest on suurim Volta kvartal, mille kogumaht on 142 000 m² ning mille uute etappide ehitusega plaanime sel sügisel alustada. Suvel alanud Volta eelmüügi võttis turg positiivselt vastu, nõudlus ületas prognoose. Põhja-Tallinn on jätkuvalt populaarne elukeskkond ja atraktiivne investeerimispiirkond,» märkis Laud.

Endover siseneb ärikinnisvarasse

Endover toob poole aasta jooksul turule üle 400 uue korteri ja äripinna. Arendaja sõnutsi on buum Eestis selgelt ülekasutatud termin ning majandustsükli mõttes oleme praegu aktiivses faasis.

«Aasta tagasi oli meeleolu muidugi hoopis teine, kuid seda tehakse täna tasa ning oluliselt on suurenenud raha hulk turul. Koroonakriisi tulekul lasid kõik oma tegevuse madalamale käigule ning tekkis ülemaailmne tarneprobleem. Nüüd pandi käik uuesti sisse, kuid tarneahelat pole veel siiani suudetud lahti harutada. See, kel on laovaru, on kuningas ning dikteerib ka hinna,» rääkis Laud.

Tema sõnul viib sügistalv asjad jälle normi – hinnaalandusest ei räägi praegu keegi. «Kõik hinnatõusud maksab lõpptarbija kinni, kuni palgad kasvavad. Turgu iseloomustab kõrge likviidsus ning janu asju teha. Raha tuleb peale eelkõige tehnoloogiasektorist, kust idufirmad tõstavad raha ja asutajad koos töötajatega seda välja võtavad,» ütles Laud.

Pensioniraha, mis nüüd teatud osale rahvast saadavaks muutus, leiab arendaja sõnul kasutust eelkõige tarbimises. «Midagi sellest jõuab kindlasti ka kinnisvarasse. Eks natuke ole sellest sissemakse tegemisel abi, kuid raha per capita on kinnisvara mõttes väike. Eestlaste usk kinnisvarasse investeerimisel kasvab jätkuvalt,» rääkis Laud. 

Kinnisvarasse raha paigutajatele on Laua sõnul soodne ka laenuturg. Eraisikutele on laenuintress pigem languses ja ka pankade vahel on valikut juurde tekkinud. «Erinevalt varasemast saab kodulaenupakkumise võtta vähemalt kuuest pangast ja targad seda ka teevad. Arendaja seisukohast on aga pilt hoopis teistsugune – pankasid, kes meie mahtudele vastavat laenu suudaks pakkuda, on kõigest käputäis,» rääkis Laud.

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles