T, 28.11.2023

Hollandi kohus: Uberi juhid on kaetud taksode töölepinguga

Facebook
Comments
Uberi juhid on töötajad, otsustas Hollandi kohus.
Uberi juhid on töötajad, otsustas Hollandi kohus. Foto: Thiago Prudencio

Hollandi kohus otsustas esmaspäeval, et Uberi autojuhid töötavad Hollandis töölepingu alusel, mis on järjekordseks löögiks Ühendriikidest pärit taksohiiu majandusmudelile.

«Uberi ja autojuhtide õiguslik suhe vastab kõigile töölepingu tingimustele» ning autojuhtide õigusi kaitseb taksojuhtide kollektiivne tööleping, ütles Amsterdami ringkonnakohus oma avalduses.

«See tähendab, et Uber pole kohustatud tegema autojuhtidega töölepingut ning tähendab seetõttu, et autojuhtidel on teatud asjaoludel õigus saada saamata jäänud tasu,» ütles kohus.

Hollandi ametühingute katusorganisatsioon FNV kaebas Uberi kohtusse detsembris, öeldes, et taksojuhtide ja Uberi vahel kehtib tööleping ja Uberi juhid teenivad tihti alla miinimumpalga.

Uber, kes kinnitab, et pakub vaid tehnilist platvormi ühendamaks autojuhid ja kliendid, teatas, et kaebab otsuse edasi.

«Oleme selles otsuses pettunud, sest teame, et märkimisväärne osa autojuhtidest soovib jääda iseseisvaks,» ütles Uberi Põhja-Euroopa osakonna juht Maurits Schoenfeld AFP-le saadetud avalduses.

«Autojuhid ei soovi loobuda oma valikuvabadusest selle osas, kas, millal ja kus nad töötavad.»

Hollandi kohtuotsus järgneb Suurbritannia ülemkohtu sarnasele otsusele

Mõned kuud varem tegi Uberi juhtide õiguste kohta otsuse ka Suurbritannia kohus, mille tulemusel lubas USA ettevõte luua ÜKs esimese Uberi juhtide ametiühingu.

Märtsis teatas Uber pärast ülemkohtu otsust esimest korda, et annab oma ÜKs töötavatele autojuhtidele töötaja staatuse koos sellega kaasnevate hüvedega, kaasa arvatud miinimumpalk.

Kuid mujal on Uber raevukalt võidelnud oma ärimudeli muutmise vastu, öeldes, et nende autojuhid on vabakutselised iseenda tööandjad.

 
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles