Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Ukraina legaliseerib bitcoin'i

Bitcoini illustratsioon. FOTO: EDGAR SU

Ukraina parlament võttis peaaegu ühehäälselt vastu seaduse, millega legaliseeritakse ja reguleeritakse krüptoraha. Kuni tänaseni on krüptorahaga kauplemine Ukrainas eksisteerinud õiguslikult hallis alas.

Seaduseelnõu pandi paika 2020. aastal ja läheb president Volodõmõr Zelenskõi lauale. Uues õigusaktis on sätestatud ka teatavad kaitsemeetmed pettuse vastu neile, kes omavad bitcoin'e ja muid krüptorahasid, vahendab CNBC.

Kuni tänaseni on krüpto Ukrainas eksisteerinud juriidiliselt hallil alas. Kohalikel oli lubatud virtuaalvaluutade ostmine ja vahetamine, kuid krüptoga tegelevad ettevõtted ja börsid olid sageli õiguskaitseasutuste range jälgimise all.

Kyiv Posti andmetel olid ametivõimud virtuaalraha suhtes võtnud pigem vaenuliku hoiaku, pidades seda «kelmuseks», korraldades krüptoga seotud ettevõtetele haaranguid ja «konfiskeerides sageli ilma igasuguse aluseta kallist varustust».

Näiteks augustis blokeeris Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) pealinnas Kiievis tegutseva võrgustiku, mida nad nimetasid «salajaseks krüptoraha vahetuseks». SBU väitis, et need börsid hõlbustasid rahapesu ja võimaldasid tehingute anonüümsust.

Erinevalt El Salvadori sammust võtta bitcoin seadusliku maksevahendina kasutusele, ei lihtsusta Ukraina krüptoseadus bitcoin'i kui maksevahendi kasutuselevõttu ega sea seda võrdsele positsioonile riigi rahvusvaluuta grivnaga.

Neljapäeval toimunud hääletus on siiski osa Kiievi laiemast jõupingutusest, mille eesmärk on toetuda bitcoin'ile. Kyiv Posti andmetel kavatseb riik 2022. aastaks avada krüptovaluutaturu ettevõtetele ja investoritele. Riigi tippametnikud on ka Silicon Valley investoritele ja riskikapitalifondidele oma krüptorahade usaldusväärsust propageerinud.

Eelmisel kuul toimunud ametlikul riigivisiidil USAsse rääkis Zelenskõi Ukraina tärkavast «seaduslikust uuenduslikust virtuaalvarade turust» kui investeerimisvõimalusest ning digitaalse ülemineku minister Mõhhailo Fjodorov ütles, et riik ajakohastab oma makseteenuste turgu, et keskpank saaks emiteerida digitaalset valuutat.

Tagasi üles
Back