Pentus-Rosimannuse sõnul tähendab see, et õpetajate, politseinike ja päästjate palgatõus tuleb suurem kui kevadel kokkulepitu. «Kevadel leppisime kokku kolmeprotsendilises palgatõusus. Minu eesmärk on, et keskmise palga suhtes nende töötajate olukord ei halveneks.»
Palgad aga tõepoolest rallivad: ministeeriumi prognoosi järgi kasvavad sissetulekud sel aastal seitse protsenti ning üle viieprotsendiline kasv jätkub ka kõigil järgmistel aastatel. Prognoositakse, et igal aastal suureneb keskmine palk ca 100 euro võrra, jõudes 2025. aastaks 1947 euroni.
Investeeringuteks pole lisaraha vaja
Kui avaliku sektori palgatõusuga paistab rahandusminister juba leppinud olevat, siis uuteks taristuinvesteeringuteks ta raha anda ei soovi. «Meil ei ole lähiaastatel seda probleemi, et poleks vahendeid suurteks investeeringuteks. Uue perioodi euroraha toel kasvavad meie investeeringud tasemele, kus need pole mitte kunagi olnud. Meie ülesanne valitsuses on see, et me riigi poolt ei aitaks kaasa ehitussektori ülekuumenemisele. Esmajärjekorras tuleb ära kasutada Euroopa Liidu raha,» selgitas Pentus-Rosimannus.
Eelarve prognoositust kiiremini tasakaalu viimine ja kiire majanduskasv tähendavad ka seda, et Eesti võlakoormus jääb oodatust palju väiksemaks. Kui kevadel oodati võlakoormuse tõusu 28 protsendini SKTst, siis uue prognoosi järgi jõuab riigivõlg 2023. aastaks 20 protsendini ja hakkab seejärel langema.
Reformierakonna poliitiku sõnul ei ole vaja laenu sellepärast juurde võtta, et laenamine on praegu odav.
«Meil ei ole vaja võlakoormust suurendada. Kui midagi kaaluda, siis tuleks leida tulevikus majanduse kasvu toetavaid suuri projekte. Kultuurivaldkonnast võiks ühe näitena tuua filmilinnakut. See on täpselt selline investeering, mis hiljem hakkab majandusse raha tagasi tooma.» Filmilinnaku ehitust riigieelarvest pole aga vaja täiendavalt toetada, sest kultuurikomisjon lisas selle hiljuti riiklikult tähtsate kultuuriobjektide nimekirja.
Rahandusminister lisas lõpetuseks, et palju on ka valdkondi, mille kulud suurenevad valitsuse otsustest hoolimata. «Oluline on tähele panna, et parema laekumisega on seotud ka kõik fikseeritud kulud. Paljud valdkonnad saavad lisaraha juba paremast majanduskasvust tingituna.» Üks selline kulu, mis automaatselt suureneb, on pension, mis kiirest hinnatõusust ja heast sotsiaalmaksu laekumisest peaks uuel aastal kerkima keskmiselt 590 euroni.
Arutelud 2022. aasta eelarve üle jätkuvad järgmisel paaril nädalal. Valitsus peab esitama riigieelarve eelnõu riigikogule hiljemalt kolm kuud enne uue eelarveaasta algust ehk septembri lõpuks.