Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Eesti korrastab elektriturul tegutsemise ja elektri väiketootmise tingimusi

Elektriliinid. FOTO: Mailiis Ollino

Valitsus kiitis neljapäevasel istungil heaks elektrituruseaduse ja riigivaraseaduse muudatused, mille eesmärk on tugevdada läbipaistva ning konkurentsile avatud elektrituru toimimist ning suurendada hajatootmise võimalusi.

Võrdse konkurentsi tagamiseks muudetakse jaotusvõrguettevõtjate turul tegutsemise tingimusi. Näiteks keelatakse jaotusvõrguettevõtjatel vabaturuteenuste osutamine, sealhulgas elektrisõidukite laadimispunktide ja salvestusüksuste omamine ja haldamine, ning välistatakse jaotusvõrguettevõtja sõltuvus elektritootjatest ning salvestusüksuste ja laadimistaristu omanikest.

Samuti seati kohustus hankida võrgu parendamiseks vajalikke teenuseid turuosalistelt, eelistamata oma sidusettevõtteid.

Muudatustega reguleeritakse täpsemalt ka elektri väiketootmist, mis on suunatud peamiselt oma tarbimisvajaduse katmiseks. Selleks täiendati turul tegutsemise tingimusi nii aktiivsete võrguteenuste kasutajatele kui ka energiakogukondadele. Näiteks on aktiivsetel võrguteenuse kasutajatel ja energiakogukondadel lisaks oma tarbeks tootmisele õigus pakkuda oma teenuseid ka võrguettevõtjate paindlikkusteenuste hangetel.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas märkis, et väiketootmine on eriti oluline just hajaasustustes ning sellele hoo andmiseks on oluline, et õigusaktid selleks ka soodsa pinnase looksid. «Väheasustatud piirkondades on võrguettevõtjal reeglina üsna kallis võrku arendada ning sellisel juhul võib olla mõistlik hoopis ise oma tarbeks elektrienergiat toota ning salvestada, nüüd muudeti sellistel väiketootjatel turul osalemine lihtsamaks ja bürokraatiavabamaks,» rääkis ta.

Aas lisas, et sellega tekib tarbijatel ja kogukondadel suurem võimalus otsustada, kuidas tagada enda elektrivarustus ning millistel põhimõtetel elektrienergiat tarbitakse.

Elektrituruseaduse muutmise eelnõuga võtab Eesti üle Euroopa Liidu elektrienergia siseturu direktiivi. Eelnõuga saab tutvuda eelnõude infosüsteemis. Muudatused on plaanitud jõustuma selle aasta lõpuks.

Tagasi üles
Back