Selle aasta jaanuari keskel langes aga gaasi nn maailmaturuhind peaaegu 10 aasta madalaimale tasemele 2,28 dollarini Briti termaalühiku kohta.
Milles on siis asi? Miks meil gaasi hind tõuseb, samal ajal kui selle börsihind, mida toorainete puhul võib reeglina ka maailmaturuhinnaks nimetada, langeb üha madalamale ja madalamale?
Asi on selles, et kuna gaasi on keeruline transportida, siis selle tooraine puhul ühtsest maailmaturust rääkida ei saa. Kui ajakirjanduses kirjutatakse maagaasi börsihinnast, on sellisel juhul tegemist selle hinnaga New Yorgi kaubabörsil. Euroopas analoogilise mastaabiga börsi, kus gaasiga kaubeldakse, ei ole.
Suurbritannia gaasiga kaubeldakse Interkontinentaalsel börsil (ICE). Euroopas on veel mõned lokaalse või regionaalse tähtsusega börsid, näiteks Kesk-Euroopas Euroopa Energiabörs (EEX), mis ühendab Saksamaa, Prantsusmaa, Austria ja Šveitsi gaasiturgu.
Maailma suurim gaasimaardlate omanik Gazprom kavandab Balti riikidesse gaasibörsi. Soome Gasum OY on sõlminud Leedu Lietuvos Dujosega gaasibörsi loomise eelkokkuleppe novembris ja Eesti Gaasiga detsembris. Paraku on taolistel lokaalsetel börsidel peaaegu olematu mõju gaasi hinna kujundamisele.
Kui tavaliselt on mingi konkreetse tooraine ostu-müügi hind seotud selle börsihinnaga, siis maagaasi puhul see nii ei ole. Gaasi ostetakse tavaliselt pikaajaliste, reeglina üle viie aastaste lepingute alusel. Hind määratakse valemi abil, aga selle valemi aluseks ei ole gaasi, vaid kas nafta või naftasaaduste hind. Eesti Gaas näiteks ostab gaasi raske kütteõli hinna alusel.