Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Keskpank: viivislaenude maht oli juulis viimase üheksa aasta väikseim

Eesti Pank. FOTO: Joosep Pank

Eesti Panga andmetel oli tänavu juulis viivislaenude maht viimase üheksa aasta väikseim.

Kodumajapidamistele antud laenude ja liisingute jääk kasvas aastaga 5,4 protsenti ja ulatus 11 miljardi euroni. Kodumajapidamiste laenudest moodustavad peamise osa eluasemelaenud, mida on võetud 9 miljardi euro väärtuses. Eluasemelaenude jääk on aastaga kasvanud 8,2 protsenti ehk 684 miljoni euro võrra, teatas keskpank.

Kodumajapidamistele antud eluasemelaenude maht oli 146 miljonit eurot. See on 600 000 eurot rohkem kui eelmisel kuul ning 45,3 miljonit eurot rohkem kui samal ajal aasta tagasi.

Krediitkaardilaene anti 47,8 miljoni euro väärtuses. Aastavõrdluses on see näitaja kasvanud 6,7 miljoni euro võrra.

Kodumajapidamised liisisid autosid 32,9 miljoni euro eest. Võrreldes eelmisega kuuga on maht 2 miljoni euro võrra suurem. Samal ajal aasta tagasi oli kodumajapidamiste autoliisingute maht 29,4 miljonit eurot ehk aastane kasv oli 11,9 protsenti.

Kodumajapidamiste hoiuste maht kasvas aastaga 13,6 protsenti, jõudes 11,5 miljardi euroni. Aastakasv saavutati peamiselt tänu residentide hoiustele. Mitteresidentide osakaal hoiusejäägis oli 11,5 protsenti. Näitaja kahanes aastaga 1,5 protsendipunkti.

Kodumajapidamistele antud tagatisega eluasemelaenude keskmine intressimäär oli 2,06 protsenti, mis on 0,26 protsendipunkti madalam kui eelmisel aastal samal ajal ning 0,03 protsendipunkti madalam kui eelmisel kuul.

Tähtajaliste hoiuste intressimäär oli pisut kõrgem kui eelmisel kuul, vastavalt 0,57 protsenti sel ning 0,55 protsenti eelmisel kuul. Kuu jooksul kodumajapidamistele väljastatud autoliisingute keskmine intressimäär oli 2,51 protsenti.

2021. aasta teises kvartalis antud hüpoteegiga tagatud eluasemelaenu keskmine suurus oli 96 898 eurot. Aasta tagasi samal perioodil oli vastav näitaja 87 045 eurot. Antud eluasemelaenu keskmine pikkus on 25,4 aastat, olles ligi viis kuud pikem kui samal ajal aasta tagasi.

Tagasi üles
Back