Eilne Äripäev kirjutas peamiselt Nordea Marketsi müügijuhi Tõnu Palmi sõnumile tuginedes, et praegune majanduslangus soosib laenuintressi fikseerimist.
Samas artiklis märkis SEB eraisikulaenude äriarendusjuht Triin Messimas, et intressi fikseerimist tasub kaaluda uue laenu võtjal, kuid muidu ei soosi intressi fikseerimist finantskriis, mis on kergitanud raha hinda ja seega tõstnud ka laenumarginaale.
Uue laenu võtjale on marginaal sõltumata fikseeritud või ujuva intressiga variandi kasuks otsustamisest sama, sõltudes tema sissetulekust, laenusuummast, tagatiseks oleva kinnisvara väärtusest ning kliendi maksekäitumisest.
Neil, kellel marginaal mitme aasta tagusest ajast soodne, ei tasu aga suure tõenäosusega oma ujuva intressiga laenu fikseeritud intressiga laenuks muutma hakata, sest muutunud majanduslik olukord tähendaks senisest kõrgemat riskimarginaali. Lisaks võtavad pangad kliendilt ka lepingu muutmise teenustasu, mis võib ulatuda 500st 2000 kroonini.
Üheks näiteks on möödunud aasta novembrikuus Tarbija24.ee'le oma muret kurtnud Swedbanki klient, kelle laenu intress oli 6,055 protsenti, millest 5,1 moodustas Euribor ja 0,955 marginaal. Kui ta soovis laenu intressi 4,6 protsendi suuruse Euribori juures ära fikseerida, pakuti talle 4-protsendilist marginaali, mis oleks teinud kodulaenu uueks intressiks hoopis senisest kõrgema 8,6 protsenti.
Nii selguski, et intressi fikseerimisest on targem oodata, millal jõuab kätte lepingujärgne kuue kuu intressi muudatus, ja leppida sellega, et vahepeal peab justkui rohkem maksma.
Swedbanki eluasemefinantseerimise osakonna analüüsi- ja arendusjuht Kersti Arro selgitas toona, et pank võib tõepoolest pakkuda nii kõrget marginaali, kui klient soovib intressi näiteks viieks aastaks ära fikseerida. Sest siis peab pank uues lepingus arvestama riskiga, et Euribor võib mingil hetkel jälle tõusta.