Üha enam hinnatakse paindlikkust
Siiski hoiatas Luminori peaökonomist, et kolimine keskusest liialt kaugele rohelusse võib olla kaheteraline mõõk, kui kodukontori roll peaks taanduma. «Linna lähipiirkondades on tekkinud hinnasurve ja seal kasvavad hinnad kohati isegi kiiremini kui keskuste lähedal,» selgitas Palm. Majanduslikult on täiesti ratsionaalne liikumine äärelinna soodsama hinnatasemega uusarendustesse, mille puhul on ühendus valdavalt keskustes paiknevate töökohtadega piisavalt hea ning ka pere jaoks vajalikud teenused on kättesaadavas kauguses.
«Tuleb arvestada riskiga, et valdavalt kodukontoris töötamine kolib viiruse taandudes taas üha rohkem kontorisse tagasi. Koolid lähevad distantsõppelt tagasi tavaõppele ning lasteaiad täituvad. Seega kolides keskustest eemale, tuleb majanduse normaliseerudes arvestada kasvava ajakuluga, kui tekivad taas suuremad liiklusummikud,» hoiatas Palm.
Juba praegu on näha märke, et mitmed ettevõtted ei taha, et töötajad jääksid valdavalt kodukontorisse, mistõttu eksperimenteeritakse erinevate korraldustega. Näiteks on osad rahvusvahelise haardega suurpangad teavitanud, et tahavad näha, et töötajad oleksid tagasi kontoris, teised ettevõtted on otsustanud katsetada hübriidversiooni, kus paar päeva töötatakse kontoris ja ülejäänud aja kodus.
Siiski hoiatas Luminori peaökonomist, et kolimine keskusest liialt kaugele rohelusse võib olla kaheteraline mõõk, kui kodukontori roll peaks taanduma.
Mõlemal töövormil on selgelt oma eelised ja miinused. «Kaugtöövormis kannatab firmakultuur ja meeskonnatöö. Inimene on sotsiaalne olend ning luua olukorda, kus vahetatakse informatsiooni, teadmisi ja kogemusi põlvkondade vahel, on raske teha vaid Zoomi või Teams’i vahendusel.» Koroonakriisi ajal on ka ilmnenud tervise ja stressi probleemid, mida võib tekitada pidev kodust töötamine, kui selleks puuduvad soodsad tingimused.