N, 7.12.2023

Kinnisvaraportaali juht: elamispind muutub järjest kättesaamatumaks (1)

PM Majandus
Copy
Kinnisvaraarendus.
Kinnisvaraarendus. Foto: Sander Ilvest / Postimees

Selle aasta alguses oli Eesti elamispindade turul selge defitsiit, kuid juba sügiseks saab pakkumiste puudujääk murtud, prognoosib portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

2021. a alguses oli elamispindade turu osalistel – nii koduostjatel kui üüriinvestoritel kindlust, et kinnisvara hinnalanguse pärast pole muret vaja tunda. Järjest tugevamaks muutus arvamus, et korterite hinnad on muu maailma eeskujul languse asemel sootuks tõususuunas liikumas.

«Korteritehingute hinnad läksid 2020. a kevadel koroona tõttu korraks pisut alla, kuid taastusid kiiresti. 2020. a lõpuks olid korteritehingute ja pakkumiste keskmised hinnad aasta algusest kõrgemal. Tagantjärele tarkusena võib tõdeda, et kõik sügistalvised märgid kuulutasid hinnatõusu jätku,» kommenteeris Teslon elamispindade hinna liikumisi.

Hinnatõusurongist maha jäämise kartuses ostjad aktiveerusid. Pakkumishindade tõstmine pani ostuhuvilisi ostuotsuse langetamisega veelgi enam kiirustama. 2021. a juunikuine korteritehingute keskmine hind ületab aastatagust 8,2 protsenti. Tallinna korterite pakkumishind portaalis KV.EE on aastaga kerkinud koguni 13 protsenti.

Hinnatõus palkade kerkimisest kiirem

Elamispindade hinnatõus on olnud Tesloni sõnul palkade kerkimisest palju kiirem. See tähendab, et samasugust eluaset soetades kulub ostule sissetulekust varasemast suurem osa. «Nii lükkab korterite-majade kallinemine osa inimesi koduostmise turult välja – rahakott ei hakka ostmisele lihtsalt enam peale. Teisisõnu on elamispindade kättesaadavus vähenenud ja jätkuvalt vähenemas,» tõdes Tarvo Teslon.

Suur nõudlus on aktiveerinud kinnisvaraarendajaid, kes annavad endast parima, et uusi projekte pakkumisse tuua. Tallinnas ja Harjumaal on sel aastal aktiivsesse müüki defitsiiti leevendama toodud ligikaudu 3300 uut korteripakkumist.

«Pakkumiste lisandumise maht on muljet avaldav. Uued pakkumised aga on juba kõrgema hinnaga. Osalt on kõrgema hinnataseme taga ostjate valmidus kõrgemat hinda maksta. See aga ei tähenda, et arendajad suuremat kasumit teeniksid. Arendajate jaoks on ehitusteenuse ja -materjalide hinnad kasvanud,» rääkis Teslon. «Pole sugugi kindel, et pisut kõrgem uute korterite müügihind ehituse kallinemise kulud katab.»

2021. a suvel on veel elamispindade turul pakkumises n-ö vana hinnaga elamispindu. Küll ostjad need üksteise järel ära nopivad. Uued pakkumised tulevad juba kõrgema hinnaga.

«Kõrgem hind tähendab veelgi vähenevat elamispindade kättesaadavust. See omakorda tähendab vähem ostjaid ehk nõudluse vähenemist. Nii saab nõudluse mõningase vähenemise ja pakkumise mõningase suurenemise läbi elamispindade defitsiit juba sügiseks leevenduse. Loodetavasti jätkab korteriturg siis sama rahulikult ning mõõdukate liikumistega nagu enne koroona tulekut,» võttis Tarvo Teslon elamispindade turu arengud kokku.

Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles