Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Väliskomisjonide juhid: Nord Stream 2 halvendab Euroopa julgeolekut

Nord Stream 2 logoga toru. FOTO: MAXIM SHEMETOV/REUTERS

Eesti, Läti, Leedu, Tšehhi, Iiri, Poola, Ukraina, Ühendkuningriigi ja Ameerika Ühendriikide parlamentide väliskomisjonide esimehed toonitavad ühisavalduses, et Nord Stream 2 gaasijuhtme valmimine õõnestab Euroopa gaasiturgu, ohustab julgeolekut ning seab ohtu Ukraina niigi ebakindla suveräänsuse.

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni hinnangul võib Ameerika Ühendriikide ja Saksamaa otsus anda Nord Stream 2 lõpuleehitamiseks roheline tuli pingestada kogu Euroopa julgeolekuolukorda.

«Projekti lõpuleviimine annab Venemaale veel ühe võimaluse Ukraina kui olulise energiatransiidiriigi survestamiseks ja väljapressimiseks. Asjaosalised peavad mõistma, et gaasijuhtme ainus kasusaaja on Venemaa – tegemist on tõsise julgeolekukriisiga,» ütles Mihkelson.

Mihkelsoni sõnul toonitatakse ühisavalduses, et oluline on võtta kollektiivne kohustus suurendada toetust Ukraina julgeolekule ja kaitsevõimele, seejuures esitada tegevuskava Ukraina liikumiseks NATO alliansiga ning leppida kokku Ukraina Euroopa Liidu liikmelisuse perspektiivis.

Ühisavaldusele alla kirjutanud peavad Nord Stream 2 geopoliitiliseks projektiks, mille eesmärk on energiaturu domineerimise kaudu laiendada Venemaa mõju Euroopale.

«Nord Stream 2 valmimise ja töösserakendamise tõenäoline tagajärg on ühtse, liberaliseeritud ja avatud Euroopa gaasituru õõnestamine, koondades varustusallikad Nord Stream 2 süsteemi ja takistades alternatiivsetesse süsteemidesse investeerimist,» märgitakse ühisavalduses. «Ootame, et Saksamaa võtaks endale selge kohustuse vähendada sõltuvust Venemaalt imporditavast gaasist ja liikuda roheenergia kasutuselevõtu poole.»

Ühtlasi toonitatakse, et kõigi Nord Stream 2ga seotud edasiste kokkulepete korral peetaks konsultatsioone kogu transatlantilise perega.

Tagasi üles
Back