Skip to footer
Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Koroona-aasta tõi ikalduse muusikute ja näitlejate rahakotti (1)

Anne Veski andmas kontserti Villa Ammendes.

Möödunud koroonaasta tõi ikalduse muusikute ja näitlejate  majandustulemustesse, varasemad suured käibed taandusid ning kasumist ei jäänud mõnel puhul midagi järgi. Näitlejatest tegid kõige paremat tulemust sooloartistid, samas kui ära jäetud suure saali etendustel osalejad kannatasid koroonapiirangute tõttu kõvasti.  

Artist, kes teeb tulemusi igal ajal, on Anne Veski. Tema ja abikaasa Benno Beltšikoviga kahas olev firma An & Ben käive oli mullu 125 700 eurot. Kasuminumbriks kujunes 46 191 eurot, mis jääb küll enam kui 20 000 euroga alla 2019. aasta kasuminumbrile, milleks oli 69 884 eurot. Ettevõttes töötas põhitöökohaga 1 inimene, kelle palgakulu oli 9 380 eurot. Juhatuse liikmetele nende tegevuse eest tasu ei makstud. Koos eelmiste aastate jaotamata kasumiga on Veski firmal kogunenud kokku 433 673 eurot kasumit.

Päis sama hästi ei läinud teisel armastatud artistil Ivo Linnal, kelle ettevõtte Hõbekelluke müügitulu oli 37 633 eurot. Võrreldes 2019 aastaga vähenes see 55%. Vähenemine oli seotud koroona leviku ja meelelahutusürituste seiskumisega. Vaatamata sellele õnnestus aasta lõpetada kasumis ja puhaskasumiks kujunes 3 769 eurot. Koos eelmiste aastate jaotamata kasumiga on firmal nüüd kasumit kogunenud 35 608 eurot.

Oma peamise tulu teenis Ivo Linna erinevatelt firmaüritustelt, Jaak Joala laulude kontsertidelt ja erinevates reklaamklippides osalemisest. Tänavuse aasta peamiste tegevustena märgitakse uute laulude salvestamist, jõulukontserte ning Mati Nuude ja Tarmo Pihlapi laulude kontserte. Neist esimene on sattunud Tõnu Aare ootamatu lahkumise tõttu küsimärgi alla.

Taukari kasumimasin

Mõnevõrra paremini läks noorema põlvkonna artisti Karl-Erik Taukari ettevõttel Funk Productions, mille mullune käive oli 53 188 eurot. See jääb siiski kordades alla aasta varasemale müügitulule, mis aastal 2019 oli 133 409 eurot. Taukari firma kasumiks jäi 7 959 eurot, mis on pea 60 000 eurot vähem kui aasta varem, mil Funk Productions teenis 67 291 eurot kasumit. Liites selle varasemate perioodide jaotamata kasumile, mida oli kogunenud 368 409 eurot, jääb jaotamata kasumiks 376 368 eurot.

Koos elukaaslase Kerli Kivilaanega on Taukaril ka teine firma Space Agency, mis vahendab üritustele muusikalisi esinejaid. Kuigi suurema osa aastast oli muusikalise teenuse pakkumine era- ning avalikel üritustel oluliselt piiratud või keelatud, suudeti suvekuudel siiski teenust pakkuda ja aastaga teeniti 85 701 eurose käibe juures 21 000 eurot kasumit.

Valdavalt jäädi kahjumisse

Rahvalemmik Sünne Valtri firmal Showbusiness OÜ-l õnnestus vältida suurt käibelangust. Kui 2019. aastal oli firma käive 42 292 eurot, siis mullu 35 788 eurot, mis aasta eripära arvestades on tubli tulemus. Ometigi lõppesid mõlemad majandusaastad ettevõtte jaoks kahjumis. Positiivne on see, et mullune kahjum oli siiski oluliselt väiksem kui aasta varem ehk 9 180 eurot, samas kui 2019. aasta lõpetati 15 948 eurose kahjumiga.

Vanilla Ninja tüdrukute osaühing Superpowers keskendus mullu äri arendamisele ja positsioonide kindlustamisele Eesti turul. Aruandeaasta tulemuseks kujunes 393 eurot kahjumit, mida on siiski pea poole vähem kui aasta varem, mil teeniti 779 eurot kahjumit.

Veelgi suurema kahjumi teenis Laura Põldvere džässmuusika esitamisega tegelev osaühing Oh! Joy. Nende müügitulu oli 34 387 eurot ja aasta lõpetati 3 899 euro suuruse kahjumiga. Tööjõukuludeks kulus 5 452 eurot. Müügitulu oli 2019. aasta 104 606 euroga võrreldes vähenenud kolm korda.

Läbi lõid sooloartistid

Vabakutselise näitleja Tõnis Niinemetsa 2014. aastal loodud osaühing Jaakjaak tegi eelmisel majandusaastal koroonale vaatamata tubli tulemuse: firma käive oli 187 095 eurot ja kasum 32 287 eurot. Olulise panuse sellesse andsid power-up komöödia «Homme on täna 2.0» digiteatris ja grow-up komöödia «The Kid».

Tõnis Niinemets teleseriaalis «Alo»

Võrreldes eelnenud majandusaastaga kümnekordistas Niinemets kasumit. Kui 2018/2019 majandusaastal oli tema firma kasum vaid 3100 eurot, siis möödunud majandusaastal juba enam kui 32 000 eurot. Niinemetsa firma majandusaasta ei ühti kalendriaastaga, vaid algab 1. septembril ja esimene koroonasuvi jäi selle sisse.

Niinemetsa firmas on tööl üks palgaline töötaja, kelle töötasu teeb kadedaks enamiku palgatöötajaid - arvestuslikult 1600 eurone netopalk on tunduvalt üle Eesti keskmise. Juhatuse liikmetele seevastu pole töötasu makstud.

Koos eelmiste perioodide jaotamata kasumiga on firmal kogunenud kenake kasum, mis küünib üle 100 000 euro, täpsemalt 125 448 eurot. Niinemets jäi tulemusega igati rahule ja hindas majandustegevuse kordaläinuks ning jätkab tegevust valitud alal.

Teine viimastel aastatel aktiivselt tähelepanu keskmesse tõusnud noore põlvkonna püstijalakoomik Kait Kall-Maasikas oma osaühinguga Viimane Maasikas ei jää Niinemetsale sugugi alla. Tema firma, mille põhitegevuseks on lisaks näitleja teenuse osutamisele ka õhtujuhtimine ning ürituste korraldamine ja läbiviimine ning mis tuli eelmisel aastal välja püstijalakomöödiaga «Plaan B», tegi koroonaajale vaatamata pea 100 000 eurot käivet. Seda on 23 % enam kui aasta varem.

Kasum moodustas sellest aga enam kui poole ehk 50 446 eurot. Seda on 34 protsenti rohkem kui aasta varem. Koos varasemate aastate jaotamata kasumiga on Kalli ettevõttel 76 252 eurot. Kalli firmas oli ka kaks palgalist töötajat, kelle töötasu jäi küll oluliselt alla Niinemetsa firmas makstavale tasule: Kalli töötajad peavad läbi ajama alla 700-eurose netopalgaga.

Vanameister Peeter Oja osaühing Venrel käive kukkus varasema aastaga võrreldes 45 protsenti, jäädes 33 287 eurole. Põhjuseks ikka korooona. Samas kasum võrreldes mullusega ei kahanenud ning oli üle 6 200 euro. Töötajaid oli Oja firmas üks, kes sai miinimumpalka.

Suure saali etendused jäid ära

Telesarjadest tuntud, kuid viimastel aastatel riigikogu liikme töö ja triatleedi treeningutega hõivatud Raivo E. Tamme firma Daysleepers tegeleb kõikvõimalike esinemiste, esitluste, õhtujuhtimiste, konfereerimiste ja samuti reklaamteenuste pakkumisega.

Mullu oli erinevates Eesti teatrites Daysleepers’i jaoks repertuaaris «Pipi Pikksukk» Estonias ja «#kaotamindära» Vat Teatris. Teatris «Vanemuine» osutas firma lavatsuse «Neid oli kolm õde» stsenaariumi- ning lavastusliku ettevalmistuse teenust.

Kogu 2020 aasta koroonakriisi ärajäänud tööde ja esinemiste peale kokku pakuti OÜ-le Daysleepers kompensatsiooni terve aasta kohta 180 eurot.

Raivo E. Tamm

Aasta alguses alanud koroonaviiruse pandeemia tõttu jäid VAT Teatri etendused ära, aasta jooksul ei toimunud kokku kümmet juba planeeritud etendust, mille eest sai firma kompensatsiooni 180 eurot. Samal põhjusel ei õnnetsunud esitada ka Daysleepersi omaproduktsioonilist lavastust «Mis see E. tähendab?» ega ka etendust «Armas luiskaja», mille mõlema vastu oli huvi nii Eestis kui ka Ameerika Ühendriikide eestlaskonna seas. Konkreetselt planeeritud «Mis see E. tähendab?» etenduse ära jätmise eest kompensatsiooni ei saadud. Estonia hakkas sel hooajal taas esitama lavastust «Minu veetlev leedi», kuid Daysleepers’i teenust seal ei vajatud.

Televisioonis jätkus seriaalide tootmine: «Õnne 13» ja «ENSV» ETV’s. Kevadise eriolukorra ajal katkes seriaali «Õnne 13» võtteperiood mitu osa enne hooaja lõppu, ära jäänud võtete eest kompensatsiooni ei saanud. Ära jäi palju eritellimusel esinemisi ja paljud õhtujuhtimise ja konfereerimise teenust soovinud ettevõtted jätsid planeeritud üritused ära, kompensatsiooni kõige selle eest pole pakutud. Seega kogu 2020 aasta koroonakriisi ärajäänud tööde ja esinemiste peale kokku pakuti OÜ-le Daysleepers kompensatsiooni terve aasta kohta 180 eurot. Ise firma kusagilt mingit toetust ega kompensatsiooni pole taotlenud, märkis Tamm majandusaasta aruandes.

Numbriliselt jäi Daysleepersi käive enam kui poole väiksemaks varasemaga võrreldes ega ületanud 20 000 eurot. Kasumit firmal teenida ei õnnestunud ja aasta lõpetati 2 272-eurose kahjumiga.

Pärnu näitleja Sepo Seemani kultuurilisi teenuseid, meelelahutusürituste korraldamist ja reklaamteenust müüb edasi abikaasa Enel Seemani juhitav Akster Grupp, mille käive vähenes enam kui 100 000 euro võrra 187 668 eurolt 2019. aastal 86 427 eurole 2020. aastal. Oluline koostöö etendusega «Vana klaver» aitas firmal majandustegevust säilitada. Enne piiranguid oli ettevõte soetanud äriliseks tegevuseks kinnisvara ja investeeringuks kinnistu. Vaatamata kõigile raskustele lõpetati aasta siiski kindlalt kasumis, ehkki see oli varasemaga võrreldes enam kui kolm korda väiksem ja jäi alla 20 000 euro. Koos eelmiste perioodide jaotamata kasumiga on firmal 175 332 eurot kasumit.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles