Kuld ei ole riskivaba varaklass. Käesoleval ajal ei eksisteeri ühtegi riskivaba varaklassi. Isegi valitsuste võlakirjade omamine tähendab garanteeritud kaotust – tulevik näitab, kas kaotus saab olema väike või suur. Nii kuld kui krüptovaluutad peaksid kaitsma inimesi valitsuste ja keskpankade eksimuste ja lausrumaluste eest. Praeguses maailmas, kus suuri lubadusi antakse järjest kergekäelisemalt, usun mina pigem kulda kui väärtuse hoidjasse.
Samas olen ma üsna kindel, et järgmise finantskriisi ajal ei ole ühtegi varaklassi, mis suudaks vältida kaotusi. Tõenäoliselt on siis kõik müügiks, kaasa arvatud kuld. Kui raha on vaja muude halbade positsioonide katmiseks, siis müüakse kõike.
Kas investeerimine pakkus läinud aastal ka mõne õppetunni?
2020. aasta kevadel, kui aktsiaturud läksid järsku langusesse, hakkasime me LHV pensionifondidega aktsiaid ostma. Kuid pidime tõdema, et aktsiaid osta oli lihtne, kuid võlakirju, mida pidasime väga likviidseks, oli raske müüa. Kuid me pidime neid müüma selleks, et aktsiate ostmiseks raha tekitada. Me ostsime 2020. aasta kevadel nädalaga 250 miljoni euro eest aktsiaid. See tähendab, et pidime müüma 250 miljoni euro eest võlakirju.
Varem me sisuliselt vältisime Saksamaa ja Prantsusmaa valitsuste võlakirju, kuna tootlus oli liiga madal. Kuid kriisi haripunktis avastasime, et isegi suurpankade võlakirju oli raske realiseerida aktsiate ostmiseks likviidsuse tekitamiseks. Näiteks, kui me tahtsime müüa Swedbanki kaheaastaseid võlakirju, siis meile pakuti eeldatavast turuhinnast 5 protsenti madalamat hinda. Kinnitust sai teadmine, et ostmine on peaaegu alati väga lihtne, aga müümine võib olla vahel päris keeruline. Seetõttu asendasime juba läinud aastal niinimetatud eeldatavasti likviidsed võlakirjad päriselt väga likviidsete võlakirjadega. Ma usun, et investeerimiskuld on üks väheseid varaklasse, kus turg on alati olemas ning mida on võimalik ka tulevikus igal ajal osta ja müüa.