Pensioni II sambasse kogumisega lisandub ka riigi panus: lisaks omapoolsele 2-protsendilisele sissemaksele saad iga kuu riigi poolt 4 protsenti sotsiaalmaksu arvelt investeerimiseks juurde. Riigi osa moodustab 1000-eurose brutopalga juures 40 eurot kuus ehk 480 eurot aastas.
Või mõtleme nii – kui sa II sambasse ei kogu, jagatakse sinu maksuraha riigieelarves ümber ja 10 aasta jooksul loovutad sa oma palgast riigieelarvesse 4800 eurot. Siinjuures ei ole veel arvestatud valitud investeeringus teenitava tootlusega.
35+: suurepärane aeg investoriks hakata
Ka selles vanuses tundub pensioniaeg veel üsna kaugel olevat. Üht-teist on juba seljataga, kuid palju veel ees. Tõenäoliselt oled loonud pere ja panustanud tööalaselt. Paljud teevad sel ajal suuri karjäärimuutusi, näiteks õpivad uue ameti.
Kui sa varem pole investeerimisega oma pead vaevanud, siis nüüd oleks mõistlik sellega kindlasti alustada. Saad ära kasutada hüved, mida riik sulle pensionikogumisel pakub ja panna aja oma kasuks tööle. Pensionini on veel aega aastakümneid, mis tähendab, et rahal on aega kasvada ja saad lubada endale keskmiselt kõrgemat riski mõningase ettevaatusega. Isegi kui mõne aasta jooksul juhtub maailma tabama börsikrahh, on endiselt piisavalt aega sellest taastumiseks.
Hea investeerimisstrateegia 35+ vanuses võiks olla selline, et aktsiafondide kõrval umbes veerandi rahapaigutustest moodustavad vähem riskantsemad võlakirja- või kinnisvarafondid.
55+: aeg nautida investeerimise vilju ja jätkata raha kasvatamist
Selles vanuses ei ole elu veel kaugeltki läbi! Vastupidi – sul on nüüd aega, sest lapsed on suured, laenud makstud ja kõige aktiivsemad tööaastad tõenäoliselt seljataga. Vaba aega saab kasutada enda heaks: nii mõnigi leiab end midagi hingelähedast õppimas või pühendub hobile, millega varem ei olnud aega tegeleda. Nüüd on ka hea aeg oma rahaasjad ehk investeerimisstrateegia üle vaadata.