Teine ja ilmselt veelgi suurem põhjus on Hiina võimude nõrk kontroll kiiresti kasvavate tehnoloogiaettevõtete üle, mida soovitakse märkimisväärselt tugevdada. Kuna tehnoloogiahiiud on kasvanud kiiresti, pole Peking suutnud kehtestada nende üle kõikehõlmavat järelevalvet. Nüüd püüab valitsus lappida auke, mille kaudu oli ettevõtetel võimalik seadustest mööda hiilida, kuid see võtab aega.
USA börsil noteerimine annab aga võimaluse Hiina julgeoleku järelevalve organil efektiivselt sekkuda. «Pekingile ei meeldi, et rahvuslike tšempionide osalus läheb rahulikult välisaktsionäride kätte,» selgitas Bloombergile konsultatsioonifirma Eurasia Group vanemanalüütik Xiaomeng Lu. «Lisaks soovib Peking, et tehnoloogiaettevõtted hoiaksid oma põhivara, andmed ja algoritmid Hiinas.
Hiina liidrid hoiatasid juba märtsi keskel, et Peking võtab pihtide vahele nn platvormiettevõtted, kelle kätte on kuhjunud hiiglaslikud andmebaasid ja turujõud. Sealsete internetiettevõtete monopolide lõhkumise protsess on alles algstaadiumis.
President Xi Jinpingi juhtimisel toimunud kohtumisel kommunistliku partei tippfinantsnõustajate ja koordinatsioonikomiteega anti regulaatoritele korraldus hakata internetifirmade järele valvama, lõhkuda monopolid, propageerida õiglast konkurentsi ning hoida ära ebaproportsionaalset kapitali kuhjumist. Teisipäeval teataski Hiina, et karmistab reegleid välisturgudelt kapitali kaasavatele ettevõtetele.
Kuid riigi mõju ei kasva üksnes tehnoloogiasektoris, trend on üleüldine. Umbes 40 aastat tagasi Hiinas toimunud majandusreformidega kaasnes sealse eraettevõtluse õitseng. Riik säilitas kontrolli strateegiliste tööstusharude, nagu energeetika ja panganduse üle, aga teistesse valdkondadesse eriti ei sekkunud. Tänu reformidele hakkas Hiina majandus kiirelt kasvama ning tõusis Ameerika Ühendriikide järel suuruselt teiseks majanduseks maailmas.