:format(webp)/nginx/o/2021/06/28/13880436t1ha46c.jpg)
- Endiselt McAfee nime kandvat arvutiturbeettevõtet ta pigem kirus
- McAfee skandaalne eraelu andis rohkem kõneainet kui tema äritegevus
- Miljonär püüdis kaks korda saada USA presidendikandidaadiks
Möödunud nädalal Hispaania vanglas pooduna leitud omanimelise turbetarkvarafirma asutaja John McAfee oli üks eripärane mees.
Vanglas istus 1945. aastal sündinud miljonär sellepärast, et Hispaania kohus arutas tema väljaandmist USAsse, kus teda süüdistati maksupettuses, rikaste seas omajagu levinud valgekraekuriteos. Ometi oli ta sellelegi lähenenud endale omase radikaalsusega: süüdistuse järgi polevat ta neli aastat oma miljonitesse ulatunud sissetulekult üldse makse tasunud – ta nimelt pidas makse ebaseaduslikuks. Siiski on see vaid köömes kõige muu kõrval, mida ta oli elus korda saatnud.
Kuulsaks sai ta tänu sellele, et kirjutas 1987. aastal esimese äriotstarbelise viirustõrjetarkvara. Omanimelisest turbefirmast lahkus ta aga juba 1994. aastal, kui müüs maha ka oma viimased aktsiad seal. Hiljem oli ta mitme idufirma nõustaja ja asutas möödunud kümnendi hakul Belize’is ettevõtte taimepõhiste antibiootikumide arendamiseks. Viimastel aastatel oli ta tegev krüptovaluuta vallas, nii raha teenimiseks kui ka seepärast, et pidas plokiahela tehnoloogiat turbe seisukohalt oluliseks.
Eelmise finantskriisi ajal olevat tema saja miljoni dollari suurune varandus kuivanud kokku neljale miljonile, ent küllap see peagi kosus. Siinkohal tasub meeles pidada, et paljugi, mida McAfee endast rääkis, oli kahtlase väärtusega jutt ja mitu korda jäi ta vahele valetamisega, nagu mullu, kui väitis sotsiaalmeedias, et teda olevat Norras koroonareeglite eiramise pärast vahistatud, pannes juurde pildi, millel oli mees, kel seljas saksakeelse kirjaga politseimunder. Saksa politsei kinnitas, et McAfee peeti piiriületamisel kinni ja saadeti tagasi, kuid teda ei vahistatud.
Endiselt tema nime kandvat turbeettevõtet McAfee ta aga pigem kirus. Viirustõrje olevat liiga kohmakas ja üldse eilne päev. Nii postitas ta 2012. aastal veebi video õpetusega, kuidas McAfee tarkvara arvutist kustutada, tõmmates videos ninna valget pulbrit, sellal kui napis riides naised teda lahti rõivastasid.
2012. aastal avaldas John McAfee veebis video, kus õpetab McAfee viirustõrjet arvutist kustutama, samal ajal ise valget pulbrit ninna tõmmates.
McAfee skandaalne eraelu andiski sel sajandil laiemale avalikkusele märksa enam kõneainet kui tema äritegevus. 2017. aasta dokumentaalfilmifestivalil DocPoint Tallinn avanes ka Eesti kinokülastajal võimalus vaadata ameeriklanna Nanette Bursteini aasta varem valminud dokumentaalfilmi «John McAfee ohtlik elu» («Gringo: The Dangerous Life of John McAfee»), mis heitis põhjaliku pilgu sellele, kuidas tarkvaraguru Belize’is elas. Üldiselt tuli välja, et tegu oli paranoilise, ettearvamatu ja äkilise tüübiga, kes armastas relvi ja keda paljud kartsid.
Peamised intervjueeritavad Bursteini filmis olid ilmselgelt valdava osa elust kanepiuimas veetnud kohalikud gangsterid, keda McAfee endale abilisteks ja ihukaitsjateks palkas. Sõna said ka teismelised tütarlapsed, keda McAfee ümber oli korraliku haaremi jagu. Üks neist siiski pillas, et nende ainus seksuaalset laadi ülesanne olla olnud McAfeele suhu roojamine.
Aprillis 2012 korraldas Belize’i politsei McAfee elamises läbiotsimise, sest kahtlustas, et seal käib kas narkoäri või narkootikumide tootmine – majaomaniku enda sõnul olevat aga tegu olnud hoopis nendesamade taimepõhiste antibiootikumide arendustööga.
:format(webp)/nginx/o/2021/06/28/13880437t1h0426.jpg)
Samal aastal mõrvati McAfee naaber, ameeriklane Greg Faull, kellel oli esimesega tolle koerte pärast tüli olnud. McAfee põgenes algul Guatemalasse, sest olevat kartnud, et Belize’i politseinikud tahavad teda tappa, kuid ei saanud seal poliitilist varjupaika ja saadeti USAsse. Belize’is McAfee lähikonnas toimus teinegi mõrv, kuid riigis ta siiski millegi eest süüdistust ei saanud. Relvade ja alkoholi tõttu oli tal kokkupuuteid võimudega nii USAs kui ka Dominikaani vabariigis.
McAfee ei lasknud end nendest skandaalidest ülearu palju segada ja püüdis kahel korral, 2016. ja 2020. aastal saada edutult USA liberaalse partei presidendikandidaadiks, toetades kanepi legaliseerimist, narkootikumidevastase sõja lõpetamist, sekkumist vältivat välispoliitikat, vabaturumajandust jõukuse ümberjagamiseta ja vabakaubandust.
Abielus jõudis ta olla kolm korda, viimati naitus 2013. aastal prostituudiga, kellega ta tutvus tol õhtul, kui oli Guatemalast USAsse saadetud.
McAfee olevat enne surma kinnitanud, et kui ta leitakse pooduna, siis pole tegu enesetapuga. Siiski tasub arvestada, et tegu polnud vaimselt just kõige stabiilsema inimesega. Mõistagi oleks selline väide end tappa otsustanud vandenõuteoreetiku parim kingitus oma jüngritele.