Maailma kõige tuntumal krüptovaluutal bitcoin'il on vead, mis on inspireerinud teisi digitaalseid valuutasid neid puudujääke täitma, tõdeb Cornelli ülikooli professor Eswar Prasadi USA populaarsele investorite kanalile CNBC.
Bitcoin'i kolm saatuslikku viga, mis võivad ta troonilt tõugata
Kaevandamine kahjustab keskkonda
Bitcoin'i kaevandamine tähendab energiaintensiivset protsessi, mida on vaja uute rahaühikute tootmiseks ja maksevahendi turvalisuse tagamiseks. Cornelli ökonoomikaprofessori Eswar Prasadi sõnul kasutatakse elektrit tehingute plokiahelal kinnitamiseks ning kaevandamisel. Kaevurid kasutavad arvuteid, mis lahendavad kompleksseid järjestikuseid matemaatilisi võrrandeid, mis on vajalikud plokiahelas tehingute toimumiseks, mille eest nad omakorda teenivad krüptoraha.
Tesla tegevjuht Elon Musk ütles eelmisel kuul, et firma lõpetab keskkonnahoiu kaalutlustel bitcoin'i vastuvõtmise maksevahendina. See väljaütlemine langetas minutitega krüptoraha väärtust viie protsendi võrra. Hiljem tegi ettevõtja kannapöörde, kui ütles, et aktsepteerib bitcoin'i, kui on kindel, et kaevandamine toimub puhtal energial ja protsessi energiakasutus on mõistuspärane.
Alternatiiv on ethereum – suuruselt teine krüptoraha. Kaevandamise protsess erineb bitcoin'i omast ja on oluliselt energiasäästlikum.
Ei saa enam selle anonüümsuses kindel olla
Juunikuu alguses suutsid USA võimud tagasi saada 2,3 miljoni väärtuses USA suurimat naftajuhet rünnanud küberkurjategijatele lunarahana makstud bitcoin'e. FBI agendid suutsid tuvastada, millisesse virtuaalsesse rahakotti häkkerite raha liikus ja selle sealt kätte saada. Prasadi sõnul oli bitcoin'i peaidee anonüümsuse pakkumine, kuid nüüd on oht, et tehingute sooritamisel saab ostja identiteedi siiski tuvastada.
See lihtsalt ei tööta maksevahendina
Bitcoin'i kasutamine maksevahendina on «aeglane ja tüütu» ja turg on väga volatiilne, arvab Prasad. Kaupade ja raha vahetuseks bitcoin ei sobi, kui ühel päeval saad osta sama koguse eest tassi kohvi, järgmisel rikkaliku õhtusöögi. Professor leiab, et bitcoin on pigem investeeritav vara kui reaalne maksevahend.