Kohus jättis kliimanoorte kaebuse põlevkiviõlitehase osas rahuldamata (2)

BNS
Copy
Kertu Birgit Anton.
Kertu Birgit Anton. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Reedese otsusega jättis Tartu halduskohus rahuldamata kliimanoorte kaebuse tühistada Eesti Energia Enefiti põlevkiviõlitehase ehitusluba.

Kohtuasjas vaidlevad Eesti kliimaaktiviste koondav MTÜ Loodusvõlu ning Narva-Jõesuu linnavalitsus, kelle väljastatud ehitusloa tühistamist aktivistid taotlevad. Kliimaaktivistid kavatsevad otsuse edasi kaevata, teatas MTÜ Loodusvõlu.

«Õlitehase rajamise plaan ei ole keskkonnahoidlik ega toeta ka pikas plaanis Ida-Virumaa arengut. Õlitootmise süsinikuheide on alates tehase rajamisest ja põlevkivi kaevandamisest kuni õli põletamiseni tohutu ning ei lähe kokku vajadusega peatada kliimamuutuseid. Tegutseme igal juhul edasi selle nimel, et nii keskkonnavaenulikku õlitehast ei rajataks. Kavatseme otsuse vaidlustada,» ütles kliimaaktivist Kertu Birgit Anton pressiteates.

Kohtuotsust on osapooltel õigus edasi kaevata ühe kuu jooksul.

Mullu aprillis esitas kliimastreikide liikumise Fridays For Future Eesti liikmeid koondav MTÜ Loodusvõlu Tartu halduskohtule kaebuse tehase ehitusloa tühistamiseks. Ühes kaebusega esitas kaebaja esialgse õiguskaitse taotluse vaidlustatud ehitusloa kehtivuse peatamiseks kohtumenetluse ajaks.

Eelmise aasta 25. mai määrusega jättis halduskohus esialgse õiguskaitse taotluse rahuldamata, võttis kaebuse menetlusse ja tunnistas vastustajaks Narva-Jõesuu linna ning kaasas menetlusse kolmanda isikuna Eesti Energia kontserni kuuluvad ettevõtted Enefit Energiatootmine AS-i ja Enefit Kaevandused AS-i, mis on nüüdseks ühinenud uueks ettevõtteks nimega Enefit Power.

Tänavu 17. veebruaril esitas MTÜ Loodusvõlu kaebuse täienduse ja uue esialgse õiguskaitse taotluse. 2. märtsi määrusega jättis Tartu halduskohus esialgse õiguskaitse taotluse taas rahuldamata.

Seejärel esitas Loodusvõlu Tartu ringkonnakohtule määruskaebuse, milles palus tühistada halduskohtu määrus ja teha uus määrus, millega esialgse õiguskaitse taotlus rahuldada.

Ringkonnakohus leidis 7. mail, et määruskaebus tuleb rahuldada. Niisiis peatas kohus Narva-Jõesuu linnavalitsuse 2020. aasta 27. märtsil väljastatud ehitusloa kehtivuse kuni kohtuvaidluse lõpuni.

Uus õlitehas peaks seniste kavade kohaselt valmima 2024. aastal ja saavutama täisvõimsuse aasta hiljem. Investeeringu maksumuseks on planeeritud 286 miljonit eurot.

Eesti Energia kommentaar:

«Kohtuotsus on ootuspäraselt positiivne. Õigusemõistja põhjalikul hindamisel on uue Enefit280 tehase ehitamisel välistatud mõju Mustajõe loodusalale, mistõttu on kohus leidnud, et ehitamist hetkel keelav esialgne õiguskaitse tuleb tühistada.

Muu hulgas leidis kohus, et uue õlitehase ehitamine ei ohusta kuidagi Pariisi kliimaleppe täitmist ega Eesti poolt võetud keskkonnaeesmärkide täitmist. Eesti Energia on ettevõttena kinnitanud jõudmist süsinikuneutraalse tootmiseni aastaks 2045.

Eesti Energia järgmine tõenäoline samm pärast otsuse analüüsimist on taotleda esialgse õiguskaitse tühistamise viivitamatut jõustamist, sest nii saab riigi äriühing Eesti majandusele olulist eksporditulu toova projekti elluviimisega plaanitult alustada.

Olgu öeldud, et õiguskaitse saavutati MTÜ Loodusvõlu esitatud kahtlusega, et ehitusloa alusel kavandatud ehitustegevus võib kaasa tuua lubamatu mõju Mustajõe loodusala niiskusrežiimile. Tänane kohtuotsus lükkas kõik kahtlused selle osas ümber ja välistas sellise mõju.»

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles