- Nn pehmed teemad on muutunud kõvadeks ehk materiaalseteks teemadeks
- Statistika järgi on Eestis keskkonnasäästlikke riigihankeid umbes üks protsent
- Meil on peagi ka Eestis Lääne-Euroopale eeskujuks olevaid praktikaid tulemas
Eestis kogub tasapisi hoogu ja julgust vastustundlik ettevõtlus, mis mõõdab oma tegevuse edu mitte ainult kasumi ja firma väärtuse kasvamisega.
Kui püüda kokku võtta, siis vastutustundlik ettevõtlus arvestab oma tegevuse sotsiaalseid ja keskkonnamõjusid. Kolmas tahk on veel. Selle nimi on vastustundlik juhtimispraktika. Peamiselt rahalisele motivatsioonile suunatud juhtimisviis võis töötada aastakümneid, kuid viimasel ajal on see hakanud ruumi tegema organisatsioonimudelile, kus on rohkem kaasamist ja arvestatakse ka töötajate arenguga ning luuakse neile paindlikke töötamismudeleid. Vastutustundlikult juhitud ettevõttes ei diskrimineerita töötajaid, samuti hoitakse meeste ja naiste palgalõhe koomal.
Vastutustundlik ettevõtlus on esmapilgul hoomamatu teema, kuid sellesse süvenedes selgub, et see ei pruugi olla ülemäära kulukas ega keeruline. Vastutustundliku ettevõtluse üks keskne põhimõte ütleb, et äri juhtides ja arendades tuleb mõelda kaugemale kui selle või järgmise aasta käive ja kasum. Kui tahta, et ettevõte oleks konkurentsivõimeline ka veel aastate pärast, siis on vastutustundlik ettevõtlus üks nendest juhtmisviisidest, mis võiks selle investoreile ja omanikele kindlustada. Tulu ei lõppe ega omandi väärtus ei kahane, kui näha vaeva sellega, kuidas äri ajada.
Kui peaks inimesele, kes ei tea, mis on vastutustundlik ettevõtlus, kirjeldama, mis see on?
Jätkusuutlikkuse nõustamisagentuuri Sustinere konsultant Maris Ojamuru ütles, et sel teemal on mitu definitsiooni ja nimetust: vastutustundlik ettevõtlus, ettevõtte ühiskondlik vastutus, jätkusuutlik ettevõtlus. «Suures pildis on kõikide mõte sama –see on ettevõtte juhtimiskontseptsioon, kus ettevõte võtab vastutuse enda tegevusest tingitud sotsiaalsete ja keskkondlike mõjude juhtimise eest. Paar aastat tagasi on hakatud (eelkõige finantssektoris) seda nimetama ESG (environmental-social-governance) mõjude juhtimiseks, mis ehk toob juba mõiste tasandil rohkem selgust teemade ringi, mida see katab,» ütles Ojamuru.