P, 24.09.2023

ERIALi kriminaalasjas sai süüdistuse seitse inimest ja kaks firmat

Loora-Elisabet Lomp
Facebook
Comments 1
Hoiu-laenuühistu Erial. Keskkriminaalpolitsei pidas kinni kolm hoiu-laenuühistuga ERIAL seotud inimest, keda kahtlustatakse investeerimiskelmuses ja enam kui miljoni euro omastamises. Hoiuühistu asutaja sai kahtlustuse ka PPA sisekontrollibüroo töötajale altkäemaksu andmises.
Hoiu-laenuühistu Erial. Keskkriminaalpolitsei pidas kinni kolm hoiu-laenuühistuga ERIAL seotud inimest, keda kahtlustatakse investeerimiskelmuses ja enam kui miljoni euro omastamises. Hoiuühistu asutaja sai kahtlustuse ka PPA sisekontrollibüroo töötajale altkäemaksu andmises. Foto: Tairo Lutter / Postimees

Riigiprokuratuur esitas eile seitsmele inimesele ja kahele äriühingule süüdistuse kriminaalasjas, millega uuriti hoiu-laenuühistu ERIAL asutaja ja juhtide investeerimiskelmuse ja omastamise kahtlust. Lisaks esitati süüdistus altkäemaksu andmises ja võtmises.

Süüdistuse kohaselt panid hoiu-laenuühistu ERIAL asutaja Ilya ja juhatuse liige Daniela ning Delkona OÜ toime investeerimiskelmuse ning esitasid ERIALi tegevuse kohta valeandmeid. Pettuse teel tekitati hoiustajate ja avalikkuse ees ekslik arusaam ühistu tegeliku varalise seisu kohta. Seda ka selleks, et kaasata uusi hoiuseid ning väljastada suuri laene.

Omastamise süüdistus esitati selles, et Ilya, Daniela, Daniel ja Transpire OÜ omastasid kinnisvaratehingute kunstlike hinnamoonutuste abil hoiu-laenuühistust ligi miljon eurot.

Lisaks süüdistatakse Danielat äriühingu osanikele ja audiitorile hoiu-laenuühistu ERIAL kohta valeandmete esitamises, Kristiinat ja Robertit dokumendi võltsimises ning Sofjat dokumendi võltsimisele kaasaaitamises ja võltsitud dokumendi kasutamises.

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juht Leho Laur ütleb, et suure mõjuga finantskuritegude puhul on kiire menetluslik sekkumine tähtis, sest kahju võivad kanda sajad või isegi tuhanded inimesed. 

Riigiprokurör Sigrid Nurme sõnul on prokuratuur kriminaalmenetluses kogutud tõendite põhjal jõudnud veendumusele, et ERIALi juhatuse liige ja asutaja ei ole hoiuseid paigutades tegutsenud hoiustajate ega ka ERIALi huvides. «Meie hinnangul lähtusid nad isiklikust kasust ning võtsid selle käigus hoiustajatelt ka õiguse laenuühistu otsustes kaasa rääkida. Süüdistuse kohaselt on juba ligi pool aastat vahi all viibiva Ilya eestvedamisel ERIAList õigusliku aluseta välja viidud üle miljoni euro,» ütles Nurm.

Ilyale esitati ka süüdistus altkäemaksu andmises ning Dmitrile altkäemaksu võtmises suures ulatuses. Süüdistuse kohaselt edastas Dmitri politsei töötajana altkäemaksu eest ametialast infot Ilyale.

Politsei- ja piirivalveameti sisekontrollibüroo juht Priit Pärkna kinnitab, et ametnik vabastati teenistusest vahetult pärast tema kinnipidamist novembris. «Tööalase info väljastamine ja altkäemaksu võtmine on väga tõsised rikkumised, millele lisaks kriminaalmenetluslikule sekkumisele pidime reageerima ka organisatsioonina,» sõnas Pärkna.

Altkäemaksu võtmise ja andmise eest karistatakse ühe- kuni kümneaastase vangistusega. Investeerimiskelmuse ja omastamise eest on ette nähtud kuni viieaastane vangistus, äriühingu varalise seisundi kohta ebaõigete andmete esitamise ja dokumendi võltsimise eest kuni aastane vangistus ning võltsitud dokumendi kasutamise eest kuni kolmeaastane vangistus.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles