Eesti It-firma aitab Zanzibaril tehnoloogiapõhist majandusmudelit koostada

BNS
Copy
Koostöömemorandumi allkirjastamine, laua ääres vasakul Zanzibari siseminister dr. Mzee, paremal  Net Groupi Tansaania esinduse innovatsioonijuht Abdi Zagar..
Koostöömemorandumi allkirjastamine, laua ääres vasakul Zanzibari siseminister dr. Mzee, paremal Net Groupi Tansaania esinduse innovatsioonijuht Abdi Zagar.. Foto: Erakogu.

Eesti IT-ettevõtte Net Group Tansaania tütarfirma sõlmis koostöömemorandumi Tansaania koosseisu kuuluva autonoomse Zanzibari saarega, mis ettevõtte nõu toel soovib ehitada üles kaasaegse ja tehnoloogiapõhise majandusmudeli.

Partneriks valiti Net Group peamiselt seetõttu, et grupil on kogemus Aafrikas ning ka kohapealne esindus Tansaania suurimas linnas Dar es Salaamis, teatas ettevõte.

Pindalalt Eestist pea 30 korda väiksem Zanzibar on Tansaania osariik, mis asub India ookeanis ning seal elab 2,4 miljonit inimest. Zanzibari majandus on sõltunud turismist ja põllumajandusest, kuid Net Groupi teatel soovib nüüd osariigi valitsus saare majandusmudelit kaasajastada, alustades avaliku sektori digitaliseerimisest.

Ettevõtte asutaja ja tegevjuhi Priit Kongo sõnul aitaksid avaliku sektori IT-lahendused elavdada riigi majandust ning soosida ettevõtlust, mis omakorda soodustab välisinvesteeringute kasvu ja kõrgema lisandväärtusega töökohtade teket.

«Zanzibari valitsus kutsus meid strateegiat ja elluviimiskava koostama, sest esiteks on Eesti IT-võimekus seal juba tuntud, Net Groupil on saarel permanentne esindus ning lisaks on meil 10 aastat kogemust erinevate Ida-Aafrika riikide toetamises IT-reformide elluviimisel,» ütles Kongo pressiteates.

IT-strateegia esmasteks fookusvaldkondadeks on Zanzibari IT-võimekuse tekitamine ja arendamine, kohaliku koondnimetusega Smart Hub Development.

«Praktikas on see avaliku ja erasektori koostöös loodav inseneride nii-öelda löögirühm, mis oleks võimeline IT-lahendusi pärast juurutamist ka käigus hoidma ja arendama. 10 aastat kogemust regioonis on näidanud, et suurim väljakutse ongi kohapealse kompetentsi ja võimekuse tagamine pikas perspektiivis,» selgitas Kongo, lisades, et projekti raames kaasatakse tegijaid ka teistest IT-ettevõtetest.

Net Group tegevjuht Priit Kongo Smart Africa konverentsil.
Net Group tegevjuht Priit Kongo Smart Africa konverentsil. Foto: Erakogu.

Net Groupi Tansaania esinduse innovatsioonijuhi Abdi Zagari hinnangul on ettevõte valinud hea arengustrateegia, mis võimaldab teha koostööd kohalike võtmeisikute ja partneritega, kuid samas vabaduse luua kaasaegseid IT-lahendusi nii valitsusasutustele kui ka erasektorile.

«Tansaania, Zanzibar, aga ka Ida-Aafrika piirkond laiemalt on tehnoloogiamajanduse mõttes liikumas kiiresse arengufaasi ning ainuüksi viimase kolme aastaga oleme regioonis teinud mitmeid edukaid projekte,» kinnitas Zagar.

Net Groupi ja Zanzibari vahel sõlmitud koostöömemorandum tähendab ettevõtte teatel pikaajalist koostööd, mistõttu avab IT-ettevõte lisaks mandril asuvale Dar es Salaami esindusele filiaali ka Zanzibaril kohapeal.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles