Hiljuti teatas Eesti Energia meretuulepargi rajamisest Liivi lahte, leping sõlmiti taanlaste Orstediga. Ettevalmistustööd on käinud juba kümme aastat ja veel kümme kulub pargi käikuandmiseni, kui see üldse teoks saab.
Üsna heitlikul elektriturul on kahe miljardi euro suurune investeering liiga riskantne, ütles Eesti Energia juht Hando Sutter.
«Me tahame arendada välja väga konkurentsivõimelise taastuvenergia tootmisüksuse. Et see suudaks kõikide teiste elektritootmisviiside kõrval toota konkurentsivõimelise hinnaga elektrit. Ja siis on vaja, nagu iga suure investeeringu puhul, sellist investeerimiskliimat või raamistikku või reeglistikku, et oleks võimalik suurt projekti rahastada,» lausus Sutter.
Arvestades, kui kõrge on elektrihind, tuleb Sutteri sõnul määrata nii-öelda hinnapõrand, kuid seni pole majandusministeerium seda vajalikuks pidanud.
«See on minimaalne hind, mida võiks turult mingi perioodi jooksul saada, ja kui see peaks mingil põhjusel olema madalam, näiteks mingi regulatsiooni muutuse tõttu või Vene elektri ebaausa konkurentsi tõttu, siis riik on andnud garantii, et mingil perioodil investoritele see hüvitatakse,» rääkis Sutter.
Riigi seisukoht on aga see, et turukeskkond peab olema selline, kus taastuvenergia projektid tekiksid ilma toetusteta, ilma igasuguste lagede ja põrandateta, märkis majandusministeeriumi energeetika asekantsler Timo Tatar
«Kindlasti ei ole me selline riik, kus üks ettevõte teeb endale meres projekti ja siis riik teeb sellele projektile sobiva toetusskeemi,» ütles Tatar.
Hinnapõrand peaks aga selguma konkurentsis. Ühtlasi oleks see tootjaneutraalne ehk pakkumises võiks osaleda nii tuuma-, päikese- kui tuuleenergia tootja.