R, 29.09.2023

EMA: mRNA tehnoloogiaga vaktsiin on India variandi osas paljulubav

BNS
Facebook
Comments
Meditsiinitöötaja täitmas süstalt Pfizer-BioNTechi vaktsiinidoosiga
Meditsiinitöötaja täitmas süstalt Pfizer-BioNTechi vaktsiinidoosiga Foto: POOL New/REUTERS

Näib, et mRNA tehnoloogiat kasutavad koroonaviiruse vaktsiinid nagu Pfizer-BioNTech ja Moderna suudavad neutraliseerida India plahvatusliku haiguspuhangu taga oleva viirusetüve, ütles Euroopa Ravimiamet (EMA) kolmapäeval.

 

Leiti paljulubavaid tõendeid selle kohta, et need vaktsiinid suudavad võidelda koroonaviiruse B.1.617 variandiga, mis avastati Indiast oktoobris ning mida on nüüd leitud kümnetest riikidest üle kogu maailma, kinnitas EMA kolmapäeval.

«Andmed on üsnagi veenvad selles osas, et vähemalt geneetilise infoga RNA vaktsiinid suudavad selle variandi neutraliseerida vähemalt niipalju, et tagatud on piisav kaitse,» lausus EMA vaktsiinistrateegia juht Marco Cavaleri pressikonverentsil.

EMA jälgis hoolikalt India viirusetüvega seotud andmeid, lisas ta.

Cavalieri sõnul usub EMA, et ka teised vaktsiinid, mis kasutavad viirusvektori tehnoloogiat, on tõhusad, kuid nad ootavad andmeid n-ö pärismaailmast ehk ühe AstraZeneca vaktsiinivariandi kasutamise kohta Indias.

«Seni oleme üsna veendunud, et vaktsiinid katavad üldiselt ka selle viirusevariandi,» ütles Cavalieri.

Euroopa Liit on seni andnud loa nelja vaktsiini kasutamiseks, nendeks on Pfizer/BioNTechi ja Moderna mRNA vaktsiinid ning AstraZeneca ja Johnson & Johnsoni viirusvektori tehnoloogiaga vaktsiinid.

mRNA vaktsiini geneetiline tehnoloogia treenib keha tootma koroonaviiruse ogavalgu koopiaid. Hiljem kokkupuutel päris viirusega tunneb keha ogavalgud ära ning oskab nendega võidelda.

Viirusvektoriga vaktsiinid nagu AstraZeneca ja Johnson & Johnson kasutavad tarvilike juhiste rakkudesse viimiseks adenoviirust vektorina, mis transpordib geneetilised juhised inimese rakkudesse. Kuid viirusevektoriga vaktsiine on kahjustanud info võimaliku harvaesineva tromboosi tekkest.

EMA-l on lisaks pideva uurimise all veel neli vaktsiini, nendeks on Vene Sputnik V, Hiina Sinovac, Ühendriikide tootja Novavax ja Saksa CureVac.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles