Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Narva rajatakse 200 miljoniga kõrgtehnoloogiline tehas, mis annab tööd 700 inimesele

Copy
Aquaphor Narva Tööstuspargis.
Aquaphor Narva Tööstuspargis. Foto: Tairo Lutter / Postimees

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Aquaphor International OÜ, Narva linnavalitsus, Narva-Jõesuu linnavalitsus ja Sihtasutus Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus allkirjastavad reedel ühiste kavatsuste protokolli, mis näeb ette 2025. aastaks täisrobotiseeritud veepuhastussüsteemide suurtehase rajamise Narva linna.

Investeeringu suurus on 200 miljonit eurot ja loob piirkonda ligikaudu 700 uut töökohta.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt ütles, et kontserni suurim tehas panustab piirkonna majanduskeskkonda, millel on ka laialdane sotsiaalmajanduslik mõju. «On väga oluline, et Ida-Virumaal arendatakse jõudsate sammudega põlevkivisektorist sõltumatut tootmis- ja teenindussektorit, mis toetab meie keskkonnapoliitika eesmärke ja rohepööret, annab suure panuse välisinvesteeringute meelitamiseks, uue ettevõtluse soodustamiseks ja ettevõtlusaktiivsuse kasvatamiseks. See ei jää kindlasti viimaseks miljardite potentsiaaliga investeeringuks ja ma vaatan Ida-Virumaa tulevikku optimistlikult,» ütles Sutt.

Aquaphor International OÜ juhatuse liikme Joseph L Shmidti sõnul alustab Aquaphor sel suvel kodustes majapidamistes ja ettevõtetes kasutamiseks mõeldud uute keskkonnasõbralike veepuhastusfiltrite piloottootmisega. «Märtsis 2022 alustame juba uue põlvkonna filtrite väikesemahulist tootmist 11 000 ruutmeetri suuruses tehases, mille ehitamisega oleme Narvas juba alustanud. Uue põlvkonna filtrite täisvõimsusel tootmise tehas on plaanis ehitada ja käivitada kolme aasta jooksul alates tänasest. Selle tehase kõige tõenäolisem asukoht oleks just Ida-Virumaal, juhul kui kõik pooled täidavad oma panuse, mis on fikseeritud kavatsuste protokollis.»

Sihtasutuse Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus (IVIA) juhatuse liikme Teet Kuusmiku sõnul on suurtehase projekti realiseerumiseks äärmiselt oluline avaliku sektori panus planeerimisprotsessi läbiviimiseks. «IVIA eestvedamisel on tulevase suurtehase asukohas koostamisel Narva Tööstuspargi kolmanda etapi detailplaneering, samuti on suurtehase vajadustest tulenevalt plaanis käivitada Narvas tööstusrobootika koolituskeskuse tegevus järgneva kolme aasta jooksul.»

Narva linnapea Katri Raik peab tähtsaks erasektori ja kohaliku omavalitsuse tihedat koostööd, mille märgiks on konkreetsed teod. Suurettevõtja ootab, et linnas algaks uute elumajade ehitus, areneks tasemel meditsiin ja haridust oleks võimalik saada ka inglise keeles. Nende initsiatiivide eest vastutab linn.

Narva-Jõesuu linnapea Maksim Iljin on seisukohal, et tegemist on projektiga, mille mõju terve regiooni arengule on raske üle hinnata. «Narva-Jõesuu panus koostöös IVIAga seisneb eelkõige Olgina lennujaama arendamisprotsessile kõikvõimalike vahenditega kaasaaitamises. Kuna on igati loomulik, et kontserni Aquaphor töölised ja tippspetsialistid asuvad elama just kuurortlinnas Narva-Jõesuus, siis peab linn olema valmis pakkuma neile tänapäevaseid ja mugavaid elamistingimusi.»

Vastavalt prognoosile valmib Narva tööstusparki uus veepuhastussüsteemide tehas 2025. aastaks. Eelduseks on Narva Tööstuspargi kolmanda etapi detailplaneeringu koostamine ja kehtestamine ning tootmishoone projekteerimine ja ehitusloa väljastamine 2023. aasta teise kvartali lõpuks. Tehase suurus on ligi 110 000 ruutmeetrit, kus hakatakse tootma automatiseeritud ja robotiseeritud veepuhastussüsteeme.

Tagasi üles